parkiet warstwowy

Na montaż parkietów warstwowych decyduje się obecnie coraz więcej osób. Jak zbudowane są takie parkiety? Jakie są ich najważniejsze zalety?

Czym jest parkiet warstwowy?

Parkiet warstwowy to rodzaj podłogi drewnianej, który składa się z wielu warstw drewna ułożonych jedna na drugiej. Każda warstwa jest ułożona w układzie krzyżowym, dlatego też słoje sąsiednich warstw biegną prostopadle do siebie. Ta konstrukcja daje parkietowi warstwowemu kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi podłogami z litego drewna.

Budowa parkietu warstwowego

Zasadniczo każdy parkiet warstwowy – https://www.centrum-parkietowe.pl/oferta/podlogi/deska-na-ogrzewanie-podlogowe zbudowany jest w poniższy sposób:

Warstwa wierzchnia

Warstwa wierzchnia jest widoczną częścią podłogi i jest wykonana z litego forniru z twardego drewna, na przykład dębu, jesionu, drewna egzotycznego. Warstwa ta może mieć różną grubość, zwykle w zakresie od 2 mm do 6 mm, w zależności od pożądanej jakości i trwałości.

Rdzeń

Pod górną warstwą znajduje się rdzeń, zwykle wykonany ze sklejki, płyty pilśniowej o dużej gęstości (HDF) lub drewna iglastego. Warstwy te są układane w stos i sklejane ze sobą, przy czym kierunek słojów zmienia się między poszczególnymi warstwami, aby zwiększyć stabilność parkietu.

Warstwa dolna

Warstwa dolna, także określana jako spodnia, służy jako podstawa stabilizująca i jest zwykle wykonana z tego samego materiału co warstwy rdzenia.

Zalety parkietu warstwowego – dlaczego warto go wybrać?

Ze względu na liczne zalety, jakie ma parkiet warstwowy, jest on często wybierany do wielu aranżacji. Dlaczego warto zdecydować się na taki materiał podłogowy?

Stabilność

Krzyżowa struktura parkietu warstwowego sprawia, że ​​jest on bardziej stabilny niż podłoga z litego drewna. Ta stabilność zmniejsza ryzyko wypaczenia, kurczenia się lub rozszerzania w wyniku zmian wilgotności i temperatury.

Różne metody montażu

Parkiet warstwowy można montować różnymi metodami, w tym jako podłoga pływająca, klejona.

Opłacalność

Podczas gdy wysokiej jakości parkiet warstwowy może być droższy niż lite drewno liściaste niskiej jakości, generalnie jest bardziej opłacalny niż najwyższej jakości podłogi z litego drewna. Dodatkowo łatwość instalacji pozwala zaoszczędzić na kosztach pracy.

Możliwość odnawiania powierzchni

Parkiet warstwowy ma zwykle wystarczająco grubą wierzchnią warstwę użytkową, aby umożliwić wielokrotne odnawianie poprzez cyklinowanie, co wydłuża jego żywotność i zachowuje jego atrakcyjny wygląd na długi czas. Tak wiele zalet powoduje, że parkiet warstwowy stanowi bardzo dobrą alternatywę dla desek litych oraz innych materiałów podłogowych!