W ofertach banków bardzo popularne są konta oszczędnościowe. Są one wygodnym i elastycznym sposobem gromadzenia oszczędności, które wygenerują dodatkowy zysk. Zastanówmy się więc czy warto takie konto założyć? W jakich sytuacjach może się ono przydać? Jeśli nie posiadacie tej wiedzy, zapoznajcie się z kilkoma pomysłami!

Konta oszczędnościowe: szkoła oszczędzania dla nastolatków.

Nauka oszczędzania jest bardzo ważnym elementem procesu wychowawczego. Wpajanie dzieciom wartości pieniądza, przyda im się w czasie wchodzenia w dorosłe i samodzielne życie. Młodzi ludzie nauczeni szacunku do pieniądza, lepiej poradzą sobie w samodzielnym gospodarowaniu budżetem oraz lepiej zaplanują wydatki. Dlatego warto aby od młodych lat posiadali konto oszczędnościowe.

Na konta oszczędnościowe pieniądze mogą wpłacać zarówno rodzice, bliscy jak również same dzieci. Młodzi dość często podejmują się dorywczych prac, dlatego warto aby mieli możliwość samodzielnego lokowania zarobionych pieniędzy. Da im to nie tylko satysfakcję ale i nauczy rozsądnego korzystania z gotówki.

Pieniądze na narodziny dziecka.

Jeśli jeszcze nie posiadacie dzieci, ale planujecie je w przyszłości, również warto pomyśleć o założeniu konta. Wygospodarowanie nawet niewielkich kwot z wypłacanej pensji, odkładanych systematycznie, będzie bardzo przydatnym dodatkiem po narodzinach dziecka. Nie trzeba będzie martwić się o to skąd wziąć pieniądze na śpioszki czy pieluszki. Konto oszczędnościowe będzie tutaj gwarantem komfortu.

Również przyszłe mamy mogą pokusić się o założenie konta. W okresie ciąży wzrasta ilość wydatków. Witaminy, suplementy, wizyty kontrolne u lekarza – warto zadbać o swoją wygodę dużo wcześniej. Dodatkowe środki zniwelują wiele stresów związanych z wydatkami.

Komunia, chrzest i ślub.

W życiu każdego z nas pojawiła się zapewne choć jedna z powyższych sytuacji. Sporo osób zamiast cieszyć się tymi wydarzeniami, kręci nosem narzekając na konieczne wydatki: prezenty, fryzjera, garnitur. Niestety psuje to radość i zabawę. Warto więc dużo wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu funduszy na rodzinne wydarzenia.

Jeśli przewidujecie, że w niedalekiej przyszłości zostaniecie poproszeni o bycie rodzicem chrzestnym, konta oszczędnościowe będą dobrym pomysłem. Poza tym, konto samo w sobie może być prezentem. Zamiast drogiej pamiątki można na nim dokonać pewnej wpłaty i przekazać jako prezent komunijny, oczywiście po uzgodnieniu tego z rodzicami młodej osoby.

Oszczędzamy na edukację.

Małe dzieci szybko rosną. A wraz z nimi rosną ich potrzeby. Te kilka lat, zanim dziecko pójdzie do szkoły, mijają bardzo szybko. Tańce, nauka pływania, wycieczki klasowe, to tylko z niektórych dodatkowych wydatków na które narażeni będą rodzice. Ale jeśli by zaraz po narodzinach dziecka zacząć odkładać na to pieniądze, za te kilka lat zgromadzi się całkiem pokaźna suma.

Oszczędzanie, które generuje dodatkowy zysk przyda się także dorastającym dzieciom. Jeśli zdecydują się one na studia i wyjazd z miejsca zamieszkania, będą mieć zdecydowanie ułatwiony start. Dorastające dzieci na pewno docenią wkład ze strony rodziców. Najważniejsze, to zacząć oszczędzać jak najwcześniej, aby wygenerować jak największe zyski.