Altany ogrodowe są coraz popularniejsze, każdy kto ma choć trochę miejsca w swoim ogrodzie, stawia w nim taką konstrukcję. W sezonie letnim jest to wspaniałe miejsce do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, natomiast zimą można w niej przechować rzeczy z ogrodu np. meble.

Jak postawić altanę?

Konstrukcja tego typu nie jest bardzo skomplikowana i każdy jest w stanie wykonać ją samemu, wystarczy odrobina dobrej woli i wolny czas. Jak to wygląda od strony prawnej? Zabudowy takie jak altany ogrodowe nie wymagają specjalnych pozwoleń, pod warunkiem, że ich powierzchnia nie przekracza 25m2, wystarczy to tylko zgłosić. Za budowę można się zabrać po upływie 30 dni od złożenia wniosku, więc czas ten można wykorzystać na zakup odpowiednich materiałów. Altana jest lekką konstrukcją, musi więc mieć solidny, betonowy fundament, wystarczy taki punktowy na którym będą opierać się słupy konstrukcji.

Co na dach?

Altana jest konstrukcją o małej masie, dlatego materiał na dach musi być lekki, aby jej nie obciążać. Bardzo popularnym pokryciem dachowym jest blacha trapezowa , która nie waży bardzo dużo, ale jest wytrzymała. Nie uszkodzą jej opady, a pokryta odpowiednią powłoką, będzie również odporna na rdzę i korozję. Również montaż nie jest trudny, gotowe arkusze wystarczy przytwierdzić do konstrukcji dachu. Na rynku jest tak szeroki wybór blach trapezowych, że bez problemu znajdziemy taką, która będzie pasować do naszej altany.

Pielęgnacja i konserwacja

Aby cieszyć się altaną jak najdłużej, bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja. Elementy drewniane należy zaimpregnować preparatami do tego przeznaczonymi. Jeżeli zdecydowaliśmy się na blaszane pokrycie dachowe, o nie również trzeba zadbać we właściwy sposób, regularnie usuwać liście, które mogą się gromadzić np. po silnych wiatrach. Producent blachy trapezowej https://glinmet.pl/ zaleca również, aby przynajmniej dwa razy do roku dach umyć – na lekkie zabrudzenia wystarczy opłukanie wodą pod ciśnieniem, te większe bez problemu usuniemy specjalnymi środkami do czyszczenia takich powierzchni.