W czasach, kiedy wydaje nam się, iż wszystko co znajduje się w sklepach jest niezdrowe lub nawożone pestycydami, idealnie byłoby choć część produktów spożywczych uprawiać lub wytwarzać samodzielnie. Przydomowe ogródki powoli wracają do łask, a mieszczanie uprawiają swoje zioła lub pomidory na balkonach. Część osób nawet idzie o krok dalej i postanawia założyć swoją własną pasiekę. Tylko wtedy pojawia się pytanie, jak się za to zabrać? W tym artykule opowiemy Ci wszystko krok po kroku.
Od czego zacząć zakładanie pasieki?
Na pewno przyda nam się wiele wiedzy teoretycznej. Nie obędzie się bez wzbogacenia informacji, jakie do tej pory zdobyliśmy o szczegóły zaczerpnięte z blogów i książek pszczelarskich. Warto również przejrzeć fora i przeanalizować, czy takie zajęcie naprawdę będzie nas fascynowało. A jak wygląda założenie pasieki krok po kroku?
Na początku warto zastanowić się, czy ule będą naszym hobby, czy źródłem dodatkowego dochodu. Diametralnie różni się uprawa pasieki, z której składają się 2 ule od tej, gdzie jest ich 20. Dlatego po rozpatrzeniu tej kwestii możemy przejść dalej.
Zakładanie pasieki krok po kroku
Zastanów się nad lokalizacją swoich uli i umiejscowieniem małego magazynku, w którym będziesz przechowywać sprzęt niezbędny do uprawy pasieki oraz słoiki z miodem. Idealna do tego będzie mała, murowana komórka. Najlepszym pokryciem dachowym takiej pakamery będzie blachodachówka.
Następny krok to rozpoznanie terenu czyli sprawdzenie, czy w okolicy naszych uli znajduje się wystarczająca liczba roślin i kwiatów, po których zapyleniu, pszczoły będą mogły produkować miód.
Jeśli okaże się, że takich jest niewiele, będzie trzeba je posadzić i skrupulatnie uprawiać. Najłatwiej sprawa ma się w przypadku zasadzenia poletka malin, bowiem pszczoły je uwielbiają i chętnie zapylają.
Jak zacząć hodowlę miododajnych pszczół?
Dla początkujących pszczelarzy najlepsze będą ule o typie leżak. Żeby wydobyć z nich miód wystarczy jedynie wyjąć ramkę, bez potrzeby otwierania górnej części domu pszczół.
Teraz pora na zgromadzenie sprzętu niezbędnego do prowadzania pasieki, czyli dłuta, bluzy z kapeluszem czy podkurzacza. Te materiały warto przechowywać w komórce. Jeśli szukasz idealnego pokrycia tego miejsca, wybierz blachy dachowe http://glinmet.pl/.