Nie ma wątpliwości, że mała łazienka wymaga dobrego projektu, by korzystanie z niej było w pełni funkcjonalne. Wiadomo przecież, że w tym pomieszczeniu musi znaleźć się wszystko, co jest nam potrzebne nie tylko do zachowania codziennej higieny, ale również relaksu. Sprawdź, jak urządzić niewielką przestrzeń, która spełni Twoje wszystkie wymagania.

Wanna czy prysznic?

W małych łazienkach najczęściej stosuje się kabinę prysznicową. Ta zajmuje mniej miejsca, ale nadal pozwala w pełnym komforcie zażywać codziennych kąpieli. Idealnie, jeśli zamontujesz prysznic w rogu łazienki. Zastanów się dobrze nad jej drzwiami – coraz częściej stosuje się te składane, które otwierają się do wnętrza kabiny, dzięki czemu nie zabierają pozostałej przestrzeni łazienkowej.

Wanna jest optymalnym rozwiązaniem w łazienkach, które nie muszą być wyposażone w toaletę. Takie rozwiązanie można często spotkać w blokach, w mieszkaniach o sporym metrażu, w których przestrzeń łazienkowa została podzielona na dwa oddzielne pomieszczenia – łazienkę kąpielową oraz mniejszą toaletę. Pamiętaj jednak, że komfortowa kąpiel przebiegać będzie w wannie o minimalnych wymiarach 150×70 centymetrów.

Funkcjonalne wyposażenie łazienki

Warto wiedzieć, że mała łazienka ma być przede wszystkim praktyczna. Zaleca się, by była wyposażona w jak najmniej półek otwartych, ale za to należy zaplanować w niej jak najwięcej szafek wiszących, w których można ukryć wszelkie akcesoria łazienkowe. Takie szafki doskonale sprawdzają się w stresie nad umywalką, nad pralką czy w postaci uniwersalnego pawlacza. Wybierać można szafki z frontami lustrzanymi, które dodatkowo optycznie powiększą łazienkową przestrzeń.

Armatura w małej łazience

Zaleca się, by wszelka armatura była podwieszana. Ta zajmuje o wiele mniej miejsca niż wolnostojąca. Wnęki, jakie powstają po zabudowaniu mechanizmów toalety czy baterii umywalkowych i wannowych sprytnie wykorzystać można na półki na akcesoria łazienkowe albo płytkie szafki. Nie da się ukryć, że wyposażenie takich łazienek jest najczęściej projektowane i wykonywane na zamówienie, Kupowanie gotowych zestawów może doprowadzić jedynie do zajmowania zbyt dużo miejsca.

Warto wspomnieć również o bidecie w niewielkiej łazience. Najczęściej brakuje na niego miejsca. Na szczęście producenci armatury poradzili sobie z tym problemem. Dzisiaj dostępne są toalety, które posiadają funkcję bidetu, to takie 2w1. Podobne rozwiązania dotyczą pralki oraz suszarki. Można nabyć pralko-suszarkę albo suszarkę zamontować na pralce i zabezpieczyć ją specjalnymi pasami spinającymi.

Wystrój wnętrza małej łazienki

Zaleca się, by niewielka przestrzeń była chociaż optycznie powiększana. Właśnie dlatego w tej strefie nie sprawdzi się czerń ani inne ciemne barwy. Doskonała będzie za to biel i jasne dekory. Sprawdza się tez imitacja drewna oraz beże. W małych łazienkach warto montować też dużo luster, które również powiększą optycznie całą przestrzeń.