Garnitur jest nieodłącznym elementem męskiej garderoby. Zakładamy go nie tylko na specjalne okazje, ale także do pracy czy na kolację z ukochaną. Niezależnie od okoliczności, powinien być idealnie dopasowany do naszej sylwetki. Tylko dobrze skrojony i dobrany zapewni mężczyźnie niezwykłą elegancję i charakter. Powinien także zagwarantować pełną wygodę oraz pewność siebie, co jest niezwykle ważne. Jaki garnitur wybrać, aby wyglądać stylowo i z klasą?

Męski garnitur – co trzeba wiedzieć?

Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie choć jeden uniwersalny garnitur męski. Wybierając go, warto zadbać o to, aby miał ponadczasowy krój, który sprawdzi się na wiele okazji. Dzięki temu zawsze będziemy dobrze się prezentować, ponieważ klasyka nigdy nie wychodzi z mody. O ile trendy w modzie damskiej zmieniają się w bardzo szybkim tempie, o tyle moda męska, przynajmniej ta w sferze oficjalnej, pozostaje taka sama od lat.

Pierwszy podział, z jakim możemy się spotkać opiera się na ilości elementów, z jakich składa się garnitur męski. Biorąc pod uwagę ten aspekt wyróżniamy garnitury dwuczęściowe i trzyczęściowe. W skład pierwszego wchodzą spodnie i marynarka, a drugi z nich posiada dodatkowo kamizelkę.

Garnitur na specjalne okazje – jakie są rodzaje?

Jak wiadomo garnitur męski jest nieodłącznym elementem garderoby każdego mężczyzny. W zależności od okazji panowie najczęściej posiadają kilka rodzajów eleganckich ubiorów, które zakładają na różne wyjścia.

Podziałem, z którym z pewnością spotkamy się szukając garnituru, opiera się na jego przeznaczeniu:

  • garnitur wizytowy – zwany także garniturem biznesowym. Nosi się go na oficjalne okazje, takie jak spotkania biznesowe czy rozmowa o pracę. Taki garnitur posiada klasyczny krój i w jego skład wchodzą spodnie z prostymi nogawkami i taliowana marynarka;
  • garnitur ślubny – jest to klasyczny garnitur o prostym kroju, wykonany z naturalnych materiałów, najczęściej wełny;
  • garnitur sportowy – jest to rodzaj garnituru nieformalnego. Można go nosić na miasto, na randkę, do pracy lub na imprezę. W takim zestawie spodnie często mają inny kolor niż marynarka. Krojem najczęściej przypomina klasyczny garnitur, ale możliwe są różne wariacje.

Uniwersalny garnitur – jak go wybrać?

Mężczyźni w swojej szafie powinni mieć chociaż jeden dobrze skrojony garnitur. Wybór musi uwzględniać nie tylko aspekty takie jak krój czy kolor, ale także jakość zastosowanego materiału i detale wykończeniowe. Elegancką stylizację dopełni z pewnością klasyczna biała koszula męska i lakierki. Na co zwracać uwagę, kupując uniwersalny garnitur?

Wybierając garnitur, warto postawić na klasyczny krój, który sprawdzi się na różne okazje. Aby uzyskać elegancki wygląd, niezbędna jest wysoka jakość szycia oraz tkanin i dodatków. Warto stawiać tylko na wysokogatunkowe materiały, które zapewnią idealny komfort noszenia. Dotyczy to nie tylko garnituru, ale również innych elementów stroju.

Wszystkie składniki męskiego stroju muszą być ze sobą spójne. Marynarka i spodnie powinny być jednolite i wykonane z jednego materiału. Do takiego zestawu najlepiej sprawdzi się koszula męska w kolorze białym lub niebieskim. Dla panów lubiących eksperymentować z modą, poleca się koszulę w ciekawym princie lub odcieniu.

Czarny garnitur – na każdą okazję

Od wielu lat czarny garnitur męski stanowi symbol elegancji i szyku. Jest idealny na oficjalne spotkania biznesowe i te, które odbywają się wieczorną porą. Taki elegancki zestaw zwraca uwagę otoczenia, wzbudzając zaufanie i respekt a jednocześnie budując dystans. Odcień ten jest na tyle uniwersalny, że z pewnością dopasujemy do niego wszystko. Warto jednak zwracać uwagę, aby efekt końcowy był odpowiedni do charakteru uroczystości.

Do prostego czarnego garnituru najczęściej wybiera się jasne barwy koszul. Jeśli nie lubimy eksperymentować, idealna dla nas będzie klasyczna biała koszula męska. Musi być odpowiednio dopasowana rozmiarem i fasonem do naszej sylwetki.

Taki look najlepiej sprawdzi się szczególnie jesienią i zimą. Natomiast latem wypada zbyt oficjalnie, dlatego, jeśli mamy możliwość założenia innego koloru, to powinniśmy z niej skorzystać.