cat-1154649_640

Odpowiednia izolacja termiczna to warunek konieczny, aby możliwe było komfortowe funkcjonowanie w domu. Odpowiednio wysokie fundamenty, skierowanie okien na słoneczna stronę, kolektory słoneczne czy izolacja wykonana ze styropianu to kwestie, które pozwolą zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniach.  Aby ogrzewanie domu było możliwe, należy zainwestować w odpowiedni sprzęt. Obecnie mamy do wyboru mnóstwo opcji, a jedną z najbardziej popularnych jest kocioł kondensacyjny.

Kocioł kondensacyjny

Rynek stale się rozwija i obecnie producenci oferują nam całe mnóstwo ciekawych i przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z nich jest kocioł kondensacyjny. Urządzenie to jest najczęściej rekomendowane w związku z ogrzewaniem domu. Jest bowiem wysoce funkcjonalne, a koszty poniesione w związku z jego zakupem, zwracają się z nadwyżką już po krótkim czasie użytkowania. Co więcej, sprzęt jest bezpieczny i prosty w obsłudze, a także przyjazny dla środowiska.

Słuszna inwestycja

Kocioł kondensacyjny ma ogromna przewagę nad kotłem tradycyjnym. W pierwszej chwili może nam się wydawać, że pierwsza opcja wiąże się z z większymi wydatkami. Nic bardziej mylnego. Zwróćmy uwagę na fakt, że koszt związany z zakupem wspomnianego urządzenia ponosimy tylko raz. Jego konstrukcja i funkcjonalność sprawia natomiast, że nasz rachunki związane z poborem energii będą o wiele niższe w każdym miesiącu. Kocioł kondensacyjny zużywa również mniej paliwa, dlatego zmniejszą się również wydatki związane z zakupem poszczególnych materiałów. Co więcej, kocioł kondensacyjny wytwarza więcej ciepła.

Przewaga nad tradycyjnym kotłem gazowym

Kocioł kondensacyjny ma dużą przewagę nawet nad najlepszym tradycyjnym kotłem gazowym. Dlaczego? Te drugie urządzenia schładzają spaliny jedynie do temperatury wynoszącej od 115 do 120°C. Oznacza to, że nie wykorzystują one w stu procentach dostępnej energii, a zamiast tego przenoszą ją do komina. Przyczyną tego mniej skutecznego działania jest wymiennik ciepła wykonany z nieprawidłowych materiałów. Jest to z reguły miedź lub żeliwo, a więc materiały, dla których zagrożeniem jest kwaśny kondensat powstający podczas schłodzenia spalin do temperatury poniżej 55°C i skraplania pary zawartej w spalinach. Długotrwała praca kotła tradycyjnego z niska temperaturą sprawiłaby, że w krótkim czasie doszłoby do korozji i zniszczenia maszyny. Można więc wywnioskować, że użytkowanie kotła tradycyjnego jest równe z marnotrawstwem energii. W przypadku kotłów kondensacyjnych natomiast, wymiennik ciepła jest wykonany ze stopu aluminium i krzemu, co gwarantuje długotrwałą żywotność i bezpieczną eksploatację. Istotny jest również, że przykładowo kotły kondensacyjne Buderus są bardzo łatwe w zamontowaniu.

Wybór kotła najlepiej jest skonsultować z osobą, która jest kompetentna w tym temacie. Łatwo przewidzieć, że każdy specjalista poleci nam kocioł kondensacyjny. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na istotne funkcje, zamiast kierować się jedynie ceną. W przypadku wyboru kotłów kondensacyjnych Buderus, będziemy mogli korzystać z funkcji Booster, która zwiększa moc grzewczą na cele c.w.u.. Podczas wyboru, należy także skontrolować rodzaj paliwa oraz obecność takich ulepszeń jak wyświetlacz LCD czy wbudowana automatyka pogodowa. Pamiętajmy, że najlepszym sprzętem będzie ten najbardziej wydajny i wygodny w obsłudze.