uk-1067140_640

Podejmując decyzję o nauce języka angielskiego sporo osób staje przed dylematem: lepiej skorzystać z usług szkoły językowej, czy zostać w domu, zainwestować w kilka książek i próbować nabyć potrzebną wiedzę samodzielnie? Prawda jest taka, że zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Mimo tego nauka w domu, chociaż niewątpliwie tańsza, może nie przynieść aż tak widocznych efektów, jak kurs pod okiem lektora.

Kiedy szkoła językowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Tak naprawdę samodzielna nauka angielskiego jest możliwa tylko w przypadku tych osób, które już znają język i chcą go jedynie udoskonalić np. umiejętnością posługiwania się językiem technicznym z konkretnej branży. Zaczynając się uczyć od podstaw, każdy popełnia mnóstwo błędów – nie ma w tym nic złego, to naturalne. Niemniej jednak dobrze byłoby, gdyby ktoś wytłumaczył niezrozumiałe zasady i poprawił pomyłki, zanim na dobre wejdą w nawyk. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną w procesie nauki języka jest rozmowa. Bez tego nie ma mowy o praktycznym treningu, a przecież sama teoria i „suche” formułki gramatyczne nie na wiele się zdadzą w prawdziwym życiu. Rozmowa z samym sobą naturalnie może być ciekawa, lecz w języku angielskim to przede wszystkim konwersacja z drugim człowiekiem stanowi klucz do sukcesu.To swobodna wymiana własnych myśli, słuchanie rozmówcy i reagowanie na to, co mówi. O ile w domu może być trudno o znalezienie osoby do konwersacji, o tyle w szkole językowej można porozmawiać z samym lektorem oraz innymi uczestnikami grupy.

Dobry kurs gwarancją sukcesu

Nauka angielskiego w szkole tworzy pewne etapy, co gwarantuje nabycie całej potrzebnej wiedzy, istotnych zagadnień czy innych reguł, możliwych do pominięcia w przypadku samodzielnej nauki. W dobrej szkole językowej pierwszym krokiem będzie weryfikacja umiejętności i zapisanie do grupy o poziomie odpowiadającym umiejętnościom. Uczęszczanie na kurs bardziej motywuje do nauki niż siedzenie w domu. W domu często zamiast po prostu zacząć się uczyć wiele osób „rozprasza” bałagan na biurku czy w szafie, potrzeba zrobienia trzeciego prania itd.

Jak wybrać metodę?

Decydując się na kurs angielskiego kluczową kwestią pozostaje wybór najlepszej metody. Najlepiej poszukać szkoły dysponującej wykwalifikowaną kadrą lektorów, nauczającą sposobem pozwalającym zarówno na efektywne jak i szybkie poznawanie języka angielskiego. Niewątpliwie dużą popularnością cieszy się metoda bezpośrednia, zwana potocznie callanem (najstarsza ze znanych metod bezpośrednich). Jej największą zaletą jest jednoczesne przyswajanie wiedzy teoretycznej oraz nabywanie realnych umiejętności konwersacyjnych, pozwalających na obeznanie się z angielskim w praktyce. Zajęcia z lektorem polegają głównie na swobodnej rozmowie oraz częstym powtarzaniu nabytej wiedzy, celem weryfikacji i kontroli swoich umiejętności. Dzięki temu każdy uczestnik kursu ma szansę za poznanie istoty języka i zrozumienie go, co pozwala na dodatkowe przyspieszenie procesu nauki. Metoda bezpośrednia jest zatem idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób pragnących przenieść swoje umiejętności językowe na wyższy poziom jak i dla tych wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem.