Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, a jego centralnym punktem jest łóżko. Powinno być funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu, a przede wszystkim estetyczne, by zgrywało się z wystrojem wnętrza. Wygląd łóżka nie musi kończyć się na zakupie eleganckiej ramy, drogiej pościeli czy materaca. Odpowiednia narzuta może zupełnie odmienić charakter sypialni.

Narzuta na łóżko – wymiary

Rozmiar narzuty powinien być wybrany w zależności od sposobu układania jej na łóżku. Można swobodnie zarzucić ją na pościel, przez co krańce będą sięgały podłogi, można też zawinąć brzegi pod materac. 

By określić, jakie wymiary powinna mieć narzuta, należy dodać do siebie szerokość materaca, podwójną wysokość (liczoną razem z materacem) i grubość kołdry. Dodatkowa zakładka to jakieś 20 cm. Długość narzuty zmierzymy, dodając 30 cm do długości wybranego materaca. Przykładowo dla łóżka o wymiarach 90×20 cm idealnie nada się narzuta 170 x 240 cm.

Jak dopasować narzutę do sypialni?

Narzuty dostępne na rynku występują oczywiście w szerokiej gamie kolorystycznej, istnieje też wiele wzorów. Możemy mieć zatem pewność, że znajdziemy właściwy model pasujący do aranżacji wnętrza. Narzuty mogą mieć też inną fakturę; najbardziej uniwersalne są gładkie i pikowane. One najlepiej dopasują się do sypialni bez względu na rodzaj łóżka czy pościeli. Te połyskujące z kolei będą doskonałym wyborem do pomieszczeń utrzymanych w stylu klasycznym bądź glamour. Przed zrobieniem zakupów weźmy pod uwagę kolor ścian, typ mebli czy też materiał, z jakiego wykonana została rama łóżka. Jeśli dopiero urządzamy całą sypialnię, warto zacząć od wyszukania łóżka Kraków, by znaleźć coś odpowiadającego naszym preferencjom.

Z czego powinna być zrobiona narzuta na łóżko?

Kwestia gustu. Narzuty są najczęściej wykonywane z bawełny, akrylu i satyny. Trzeba wziąć pod uwagę, że satynowe i akrylowe są bardzo śliskie, dlatego mogą zsuwać się z łóżka, choć jednocześnie nie można im odmówić eleganckiego wyglądu. Bawełniane z kolei są miękkie w dotyku i przyjemniejsze w użytkowaniu niż np. poliestrowe.

Jeśli szukasz dobrego producenta narzut na łóżko, koniecznie sprawdź https://expertsnu.pl/