Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rowerem z pewnością wiesz, że przyda Ci się dobra lampa rowerowa. Czym się kierować przy jej wyborze? Czy wystarczy zwykła, najtańsza lampka z supermarketu czy może zainwestować trochę i kupić lampę dobrej jakości? Z chęcią doradzimy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając lampkę.

Wybrać diody LED czy halogen?

Lampki halogenowe powoli odchodzą w niepamięć. Nic dziwnego, są one bardziej energochłonne od ledowych. Poza tym lampa rowerowa LED daje mocny strumień światła, a dzięki energooszczędności nasze akumulatory będą zużywane wolniej.

Jaka moc?

Oczywiście generalna zasada jest taka, że im większa moc oświetlenia, tym lepiej. No ale jak wiadomo, zależy to głównie od tego, jakie trasy zwykle pokonujemy. Jeśli szukamy lampki do wieczornej jazdy po mieście 50-80 lumenów w zupełności nam wystarczy. W końcu chodzi wówczas tylko o to, żebyśmy byli widoczni. Kiedy są lampy, zwykle wszystko widzimy. Jeśli jednak szukamy mocnej lampki rowerowej, która nam posłuży w czasie wieczornych czy nocnych wycieczek po lasach i nieoświetlonych drogach, lepiej zainwestować w lampkę o mocy 300 czy 400 lumenów. Musimy jednak pamiętać, że wówczas będziemy potrzebować lepszego zasilania, ale o tym za chwilę.

Zwykłe baterie czy akumulator?

Jeśli zwykle zdarza nam się jeździć po mieście i planujemy kupić słabszą lampkę, zwykłe baterie powinny wystarczyć. Kiedy jednak wybieramy się na dłuższe wycieczki po nieoświetlonych drogach i inwestujemy w mocną lampkę, lepiej wybrać akumulator. Wytrzyma dłużej, a w razie czego będziemy go mogli naładować nawet za pomocą ładowarki do telefony. Poza tym lampki z akumulatorem wyposażone są też często we wskaźnik naładowania baterii. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, kiedy akumulator jest na wyczerpaniu.

Kąt świecenia

Zwykle lepiej wybierać lampki, które świecą światłem rozproszonym. Szeroki kąt świecenia zapewni nam widoczność całego otoczenia – chodnika czy pobocza. Możemy też wybrać lampkę, która ma możliwość regulacji wiązki światła. Kiedy więc będziemy potrzebować węższej wiązki światła, po prostu przekręcimy pierścień czy zmienimy tryb świecenia.