Kiedy słyszymy o pijawkach, kojarzymy je najczęściej z żylakami kończyn dolnych czy chorobami serca. Ale pijawki posiadają także inne właściwości. Być może nie wiedzieliście o tym, ale pijawki działają również odmładzająco na cerę. Co sprawia, że tak się dzieje? Które substancje, zawarte w ich wydzielinie, biorą w tym udział?

Substancje pijawek używane w kosmetyce

Jak wiadomo leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) nie musi się ograniczać do radzenia sobie jedynie z chorobami organizmu i narządów wewnętrznych. Według najnowszych badań, w wydzielinie gruczołów ślinowych pijawek znajdują się substancje, które wpływają w znacznym stopniu na napięcie, ukrwienie oraz konsystencję skóry. Wśród tych substancji znajdują się:

  • Hialuronidaza, elastaza, kolagenaza – ich działanie opiera się na zmniejszaniu napięcia tkanki łącznej. Dodatkowo pomagają one przenikać w głąb skóry pozostałym substancjom, znajdującym się w wydzielinie pijawek. Dzięki substancji histaminopodobnej, naczynia skórne rozszerzają się i zwiększa się ukrwienie danego miejsca.
  • Fosfolipazy i lipazy – biorą udział w przebudowie fosfolipidów błony komórkowej skóry, działają leczniczo i ochronnie w gojeniu się rany po pijawce oraz w tkankach otaczających.

Oczywiście znajdziemy tu też inne składniki, jak lipidy, serotonina czy hormony sterydowe. Wszystkie te substancje wpływają pozytywnie na skórę.

Zabieg i efekty

Na początku stawia się pacjentowi pijawki w miejscu ewentualnych dolegliwości lub w okolicy wątroby. Później wyciska się z pijawek wydzielinę, która po zmieszaniu z krwią pacjenta służy jako świetna maseczka liftingująca. Maseczkę nakłada się na twarz i zmywa po ok. 20 minutach. Po zabiegu cera jest wyraźnie młodsza i rozświetlona. Skóra staje się napięta, nawilżona i głęboko odżywiona. Maseczka z pijawek wygładza cerę, zwalcza płytkie zmarszczki oraz przebarwienia. Możemy nakładać ją również przy problemach z trądzikiem czy innych chorobowych zmianach skóry.

Więcej informacji o zastosowaniu pijawek w leczeniu znajdziecie na stronie: http://pijawki.abros.pl/.