board-953158_640

Do tej pory opracowano wiele metod, dzięki którym nauka języka obcego miała okazać się prostsza, przyjemniejsza, a przede wszystkim – efektywniejsza. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje jeden uniwersalny sposób, który zadziała w przypadku każdej osoby; odmienna może być także ilość czasu, jakiej ktoś potrzebuje, by płynnie komunikować się w danym języku. Co zatem warto wiedzieć?

Nauka języka obcego jest przede wszystkim procesem – nie można powiedzieć, że ktoś po dwóch latach zna język obcy; może znać go jedynie na jakimś poziomie, na przykład takim, który umożliwia komunikację. Dlaczego? Język jest tworem żywym, ulegającym ciągłym zmianom; z tego względu jego nauka powinna trwać całe życie – dotyczy to także języka ojczystego.

Spraw, by język, którego się uczysz, był dookoła ciebie

Dosłownie. Postaraj się, by towarzyszył ci dosłownie wszędzie – w domu, w szkole, w pracy, na wyjeździe. Po pierwsze, nieustannie poznawaj nowe słowa i staraj się ich używać, nawet, jeśli nie wypowiadasz ich na głos. Dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę języka obcego, dobrym pomysłem jest przygotowanie mnóstwa karteczek z obcojęzycznymi nazwami przedmiotów znajdujących się w domu; wystarczy wtedy jedno spojrzenie na krzesło czy lodówkę, by ujrzeć przetłumaczone słowo i utrwalić je sobie w pamięci.

Co warto jeszcze zrobić? Na komórkę lub odtwarzacz MP3 wrzuć nagranie w języku, którego się uczysz. Może to być piosenka, wykład czy dialogi; forma nie jest zbyt ważna, choć na początek warto wybierać nieco mniej skomplikowane nagrania. Nie przejmuj się, jeśli nie zrozumiesz wszystkiego; co więcej, nie musisz nawet intensywnie wsłuchiwać się w to, co słyszysz na słuchawkach. Ważne jest to, by osłuchać się z językiem, poznać prawidłowy akcent, wymowę. Nagrań możesz słuchać wszędzie – w podróży, na spacerze, podczas sprzątania. Dobrym pomysłem jest także oglądanie filmów w danym języku, czytanie literatury, gazet czy przeglądanie for obcojęzycznych.

Ćwicz na żywo to, co już umiesz

Jeśli nie będziesz miał stałego kontaktu z językiem, który poznajesz, wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne – prawdopodobnie za rok lub dwa zapomnisz większość tego, czego już się nauczyłeś. Z tego względu staraj się jak najczęściej używać języka – idealnie, jeśli ktoś, kogo znasz, również się go uczy; możecie wtedy prowadzić swobodne dialogi i dyskusje. Jeśli nie znasz nikogo takiego, skorzystaj z możliwości, jakie oferuje ci Internet; wystarczy, że wejdziesz na chat obcojęzyczny lub zarejestrujesz się na zagranicznym forum. Na początku możesz wymieniać wiadomości, jednak później spróbuj przełączyć się na komunikator głosowy – to znacznie lepsze rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mieć możliwość wymiany zdań w obcym języku. To bardzo ważne, bo to właśnie komunikacja sprawia zazwyczaj najwięcej kłopotów – nawet mimo dobrego rozumienia tekstu.

Jeśli jesteś jeszcze studentem i masz taką możliwość, postaraj się wyjechać na Erasmusa; oczywiście najlepiej do państwa, gdzie ludzie na co dzień posługują się językiem, którego się uczysz. Dzięki semestrowi spędzonemu zagranicą poznasz nie tylko inną kulturę i obyczaje, ale będziesz miał okazję do praktycznej nauki języka i wielu nowych zwrotów. Pamiętaj – od początku staraj się używać języka, którego się uczysz – komunikacja w języku angielskim powinna być ostatecznością.

W przypadku, gdy wyjazd na Erasmusa jest niemożliwy, warto pomyśleć o pracy wakacyjnej właśnie zagranicą – to nie tylko świetny sposób na zarobek, ale także na naukę wybranego języka. Można też poszukać kursu za granicą. Dzięki temu to czego uczymy się w szkole będzie można wykorzystać i utrwalić zaraz po zajęciach. Tego typu kursy znajdzie się np. na http://www.ef.pl/pg/kursy-jezykowe/angielski/