Blachodachówka jest obok dachówek ceramicznych, najczęściej stosowanym materiałem pokrywającym dach. Decyzję co do wyboru konkretnego materiału najlepiej podjąć już na etapie projektowania. Pozwoli to dopasować całość konstrukcji do wymogów, jakie stawia przed budowniczymi dany rodzaj wykończenia nakrycia budynku. Warto jest przeanalizować różne rodzaje pokryć dachowych, zweryfikować ich wady i zalety, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego przyszłego domu.

Blachodachówka – zalety tego rozwiązania

Dach blaszany wizualnie przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną. W odróżnieniu od niej jest jednak wykonany ze specjalnie profilowanej, ocynkowanej i lakierowanej blachy stalowej. To właśnie materiał w dużym stopniu odpowiada za właściwości tego pokrycia dachowego.  Blachodachówka jest też znacznie tańsza niż klasyczna dachówka ceramiczna i jednocześnie zbliżona do niej wizualnie. Należy jeszcze wspomnieć o innych zaletach tego pokrycia dachowego:

  • niewielka waga (ma około 5 kg/m2 – umożliwia to zamontowanie blachodachówki nawet na niezbyt masywnej więźbie dachowej i dodatkowo materiał ten nie nasiąka wodą),
  • łatwa pielęgnacja (konserwacja ogranicza się w praktyce do mycia i malowania blachy co kilka lat – pył z drzew, liście i inne  zabrudzenia),
  • łatwy montaż (montuje się ją na ruszcie z łat, z zastosowaniem folii wstępnego krycia).

Wady dachu z blachodachówki

Stosuje się ją tylko na dachach o nachyleniu połaci ponad 9 stopni. Natomiast przy budowie dachów prostych nie będzie możliwe zastosowanie tego materiału. Jak widać blachodachówka nie jest idealna. Jej największe wady to: 

  • zła izolacyjność akustyczna – jest to słyszalne podczas opadów deszczu lub gradu, kiedy krople uderzają w dach, wydają niezbyt przyjemne dla ucha dźwięki,
  • niska trwałość – producenci oferują na nią gwarancję jedynie na 15-20 lat a o jej trwałości decyduje grubość stali i rodzaj powłoki zabezpieczającej.

Znając wady i zalety blachodachówki oraz innych systemów pokrycia, będziemy mogli wybrać materiał właściwy dla naszych potrzeb. 

Więcej na stronie: https://pokrycia.pl.