Olej kokosowy to rodzaj oleju roślinnego, który składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych. Ma działanie antybakteryjne. Preparat ten jest wspaniałym kosmetykiem. Regeneruje włosy oraz nawilża i odświeża skórę.

Olej kokosowy – jak powstaje?

Olej kokosowy jest rodzajem oleju roślinnego. Aby go uzyskać, należy podgrzać twardy miąższ kokosa (koprę), a następnie przemielić przez prasę. W celu uniknięcia pozostałości roślinnych, olej jest kilka razy przecedzany. Otrzymany produkt jest bardzo kaloryczny – 100g zawiera 900 kcal. Ponadto olej kokosowy zawiera 24 mg witaminy E, która naturalnie go konserwuje.

Olej kokosowy – z czego się składa?

Olej kokosowy jest bogaty głównie w nasycone kwasy tłuszczowe, które mają działanie antybakteryjne. Produkt zawiera również kwas kaprylowy, mający działanie antygrzybiczne i przeciwwirusowe oraz kwas linolowy, odpowiedzialny za nawilżanie skóry i szybszą jej regenerację. Cząsteczki oleju kokosowego są tak małe, że bez problemu wchłaniają się przez skórę. Co za tym idzie – są świetnym materiałem na preparat kosmetyczny.

Pielęgnacja włosów olejem kokosowym

Na rynku preparatów na włosy, olej kokosowy ma więcej zwolenników niż popularny olej arganowy, ponieważ jest tak samo skuteczny, a znacznie tańszy (100 ml oleju arganowego kosztuje 60 zł, a 100 ml oleju z kokosa – 40 zł). W swoim składzie zawiera kwas laurynowy, który przypomina białka zawarte we włosach. Dzięki drobnej budowie mikroelementy oleju przenikają w głąb włosów, więc są bardziej puszyste i błyszczące. Olej kokosowy szczególnie polecany jest kobietom, które mają suche, farbowane lub zniszczone włosy. Preparat ten działa również skutecznie jako serum na rozdwojone końcówki. Należy jednak pamiętać, że jest to tłuszcz, który po nałożeniu wymaga zmycia szamponem.

Pielęgnacja ciała olejem kokosowym

Olej kokosowy przede wszystkim pełni funkcję balsamu, który nawilża i wygładza suchą skórę. Warto go również zastosować jako zamiennik pianki do golenia. Grubsza warstwa oleju świetnie rozprowadza się po skórze, ułatwiając pracę maszynce, a antybakteryjne właściwości sprawiają, że skóra jest świeża i bez podrażnień. Olej kokosowy pomaga również radzić sobie z popękanymi piętami. W tym celu, po kąpieli należy smarować wysuszone miejsca warstwą oleju, a po tygodniu będą widoczne pierwsze efekty terapii zmiękczającej. Kwas laurynowy ma liczne właściwości antybakteryjne, więc świetnie nadaje się jako preparat do walki z trądzikiem. Olej kokosowy pełni też funkcję olejku do opalania oraz chroni przed promieniowaniem UV, co czyni go dużo zdrowszym odpowiednikiem sklepowych zamienników.