Bielactwo jest przewlekłą chorobą skóry polegającą na utracie pigmentu. Takie zmiany mogą przybierać małe rozmiary lub zajmować duże fragmenty ciała. Niestety z bielactwem nie da się wygrać, stanowi defekt kosmetyczny, który może prowadzić nawet do dyskomfortu psychicznego.

Bielactwo – przyczyny i rodzaje

Bielactwo polega na depigmentacji, której konsekwencją jest wymieranie melanocytów – komórek odpowiedzialnych za barwnik skóry. W efekcie na ciele tworzą się białe, nieregularne plamy, które mogą występować na owłosionej i nieowłosionej skórze. Przyczyny powstawania bielactwa nie są do końca znane. Wyróżnia się bielactwo wrodzone i nabyte. To pierwsze jest uwarunkowane genetycznie, występuje przy narodzinach i utrzymuje się przez całe życie. Bielactwo nabyte natomiast może być uwarunkowane genetycznie lub nie. Może się wiązać z zaburzeniami środowiskowymi, autoimmunologicznymi i pracy układu nerwowego oraz ze stresem oksydacyjnym.

Rozróżnia się następujące przyczyny bielactwa:

  • segmentowe – dotyczy całego obszaru ciała. Plamy pojawiają się w niekontrolowany sposób po prawej lub po lewej stronie ciała. Z czasem widoczne stają się nowe zmiany, zwykle na dużych obszarach skóry. Leczenie wymaga chirurgicznego przeszczepu komórek;
  • niesegmentowane – zalicza się tu: bielactwo uogólnione (zmiany szerokie i rozmieszczone losowo), uniwersalne (zmiany zajmują większą powierzchnię ciała), ogniskowe (na ciele pojawia się kilka niewielkich odbarwień) i bielactwo błony śluzowej;
  • wrodzone uogólnione (albinizm całkowity) – wynika z zaburzeń barwnika skóry, co prowadzi do zmniejszenia lub zaprzestania produkcji melaniny. Skóra i włosy osób chorych są bardzo jasne lub białe.

Objawy i leczenie bielactwa

Głównym objawem bielactwa jest obecność na ciele białych, nieregularnych plam. Zmiany na początku przyjmują niewielkie rozmiary, lecz z czasem się powiększają i zmieniają swój kształt. Występują na twarzy, dłoniach, dekolcie i innych częściach ciała. Leczenie polega na: miejscowej terapii pochodnymi witaminy D3, fototerapii, przeszczepieniu melanocytów, makijażu kamuflującym. Można też stosować domowe metody, wykorzystując: napary ziołowe, mleczko pszczele i ciecierzycę.

Bardzo dobre w walce z przebarwieniami i nierównościami w kolorze skóry jest też serum do twarzy z witaminą C. To kosmetyk o intensywnym działaniu, które głównym składnikiem jest kwas askorbinowy. To on odpowiada za ujednolicanie kolorytu skóry i dodawanie jej pięknego, zdrowego blasku. Warto je wypróbować, zanim sięgniemy po kosztowne zabiegi u kosmetyczki.