pancakes-282222_640Mówi się, że są wszędzie i nie da się ich uniknąć, zaś firmy i koncerny produkujące żywność twierdzą, że są całkowicie bezpieczne. Jednakże coraz więcej osób znajduje informacje o szkodliwym działaniu niektórych dodatków do żywności, które już na dobre zadomowiły się w przemyśle spożywczym. Oto niektóre przykłady.

Bardzo popularnym składnikiem jest glutaminian monosodowy czyli po prostu glutaminian sodu, oznaczany symbolem E 621. W naszym kraju stał się popularny dzięki chińskim zupkom, a później także przyprawom, przekąskom, kostkom rosołowym, sosom i wszelkim ekspresowym daniom zarówno „instant” jak również gotowym. Przed wielu laty dostrzeżono jego walory polegające na wydatnej poprawie smaku i zapachu wielu potraw i jako ich wzmacniacz jest do nich dodawany. Naukowcy przestrzegają jednak, że zakłóca on pracę układu nerwowego, może uszkadzać siatkówkę oka, powodować alergię i zaburzenia hormonalne. Niektórzy badacze wiążą z nim także zapadalność na nowotwory złośliwe.

Tłuszcz palmowy z kolei znajduje się w wyrobach czekoladowych, cukierniczych, piekarniczych, a także w daniach gotowych, przekąskach i margarynach. Często występuje pod nazwą „tłuszcz roślinny utwardzony”. Wynaleziono go jako zdrowszą alternatywę dla tłuszczów zwierzęcych. Okazał się trucizną. Wielu dietetyków i lekarzy alarmuje, że tłuszcze utwardzone powodują otyłość, miażdżycę, wylewy, zawały serca, nowotwory jelita grubego oraz zwiększają poziom złego cholesterolu.

Do produktów jakie powinny znaleźć się na cenzurowanym w jadłospisie należy również sztuczny słodzik-aspartam. Stanowi on główny składnik napojów gazowanych typu „light”, gum do żucia, cukierków do ssania, a nawet tabletek musujących i niektórych lekarstw. Aspartam to nic innego jak neurotoksyna, która zakłóca proces syntezy białek i przepływ impulsów w synapsach. Niestety, ma zdolność do kumulacji w organizmie, negatywnie wpływając na pracę mózgu i układu dokrewnego. Powoduje on zaburzenia nerwowe, uszkodzenia mózgu. Część badań dowiodła, że jest rakotwórczy.

Najlepiej więc unikać żywności wysoce przetworzonej w ogóle, a jeśli już takową kupujemy, uważnie czytajmy etykiety z ingrediencjami. Skorzystajmy też z usług dietetyka Częstochowa, który pomoże nam stworzyć zbilansowany program żywieniowy, oparty na pełnowartościowych i zdrowych produktach.