perfect-treatment-by-safe-of-face-creamNawet nawilżona i tym samym piękna skóra twarzy nie zawsze jest w stanie zachować swoją dobrą kondycję przez całe 24h. Istnieje zbyt wiele czynników środowiskowych, które wpływają na obniżenie zdolności skóry do absorpcji drogocennej wody. W kosmetycznej ofercie istnieje wiele kosmetyków, które mogą zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, jeśli jednak nie podejdziemy do problemu w sposób kompleksowy i nie skupimy się na zablokowaniu ucieczki wody z naszej skóry, to nawet najlepszy krem nie będzie w stanie zapewnić nam długotrwałego nawodnienia.

Dlaczego woda wyparowuje ze skóry?

Istnieje wiele czynników przyczyniających się do utraty wody. Należą do nich m.in.:

  • gorące i długie kąpiele oraz przebywanie w saunie powodujące rozszerzanie naczynek krwionośnych i tym samym parowanie wody,
  • wpływ wiatru i mrozu,
  • alkohol i papierosy oraz inne używki przyczyniające się do wyparowywania wody  z komórek skóry,
  • przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją i suchym powietrzem,
  • twarda woda,
  • leki i niektóre choroby przewlekłe takie jak cukrzyca lub łuszczyca,
  • działalność słońca i promieniowania UV,
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne,
  • wysoka porowatość i naturalna skłonność do wysuszenia skóry.

Jak na dłużej zatrzymać wodę w skórze?

1. Nawilżanie skóry od środka

Pij dużo wody. Najlepiej niegazowanej i z zawartością jak największej ilości minerałów. Aby nawodnić skórę wystarczy wypijanie już 1,5 litra wody, nie zapominając przy tym, że znajduje się ona także w spożywanym jedzeniu i odżywczych sokach. Oprócz tego w celu podwyższenia nawilżenia skóry wskazane jest spożycie produktów mlecznych oraz owocowych herbat. Dodatkowo można także zastosować suplementy diety wspomagające nawilżenie skóry. Gdy poczujemy uczucie pragnienia należy zdać sobie sprawę, że wołający wtedy o wodę organizm jest odwodniony na poziomie około 1-2%. Tzw. łagodne odwodnienie następuje już przy ubytku wynoszącym 5% i może skutecznie zaburzyć procesy transportu tlenu przez komórki i obniżyć równowagę gospodarki wodno-elektrolitowej.

2. Odpowiednia dieta

Wzmacniająca nawilżenie skóry dieta powinna być bogata w witaminy C, A i E, które dzięki wspomaganiu naczynek skóry, pozwalają na dłuższe przechowywanie wody. Znajdują się one m.in. w jajkach, śmietanie, maśle i miękkich margarynach. Ponadto wskazane jest, aby dieta składała się z wysokonasyconych tłuszczy występujących w rybach.

3.Redukcja czynników wywołujących wysuszenie

Nie jest łatwo wykluczyć czynniki zewnętrzne, ale jednak na ograniczenie niektórych z nich mamy realny wpływ. Szczególnie, jeśli chodzi o długie kąpiele w gorącej wodzie i przebywanie w zadymionych i klimatyzowanych pomieszczeniach.

Kosmetyki pomagające w zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry

W przypadku kremów nawilżających zarówno tych przeznaczonych na dzień jak i na noc nie bój się gęstszej formuły niż zazwyczaj, gdyż to właśnie ona tworząc ochronną warstewkę na powierzchni twarzy zapewni jej prawidłowe nawilżenie i ochronę przed wysuszającymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska. W ich składzie powinna znajdować się gliceryna, antyoksydanty, witamina E, a także olejek z wiesiołka i olej konopny – po ich zastosowaniu odnotowuje się poprawę stanu skóry bardzo przesuszonej już po ośmiotygodniowej kuracji. Przykładem skutecznie nawilżającego kremu zawierającego nawadniające składniki jest Essentials, krem nawilżający 24h dla skóry suchej i wrażliwej marki Garnier.

Kolejnym niezbędnym kosmetykiem jest krem z wysokim filtrem. Zapobiegnie on syntezie witaminy D w skórze i ochroni ją przed pobudzeniem procesów starzeniowych i odwadniających.

Dobrze sprawdzą się kosmetyki kolorowe w tym podkłady i pudry zawierające likopen, będący silnym przeciwutleniaczem i wykazujący silne właściwości neutralizujące wolne rodniki przyczyniające się do spadku kondycji skóry.

Więcej kosmetyków długotrwale nawilżających skórę twarzy można odnaleźć na stronie garnier.pl.