Każdy opiekun kota cieszy się na widok swojego szczęśliwego mruczka. Zabawy z pupilami stanowią przyjemną odskocznię od codziennych obowiązków i rutyny. Należy jednak pamiętać, że posiadanie kota oznacza także jego pielęgnację, a w związku z tym – szczepienie i odrobaczanie. Warto dowiedzieć się o tych czynnościach nieco więcej, aby nasz kot był zadbany i przede wszystkim zdrowy. 

Słów kilka o szczepieniu kota

Choć niektórzy wciąż są przekonani, że szczepienie kota jest zbędne, nie należy postrzegać szczepień jako niepotrzebnego wydatku. Mogą bowiem uchronić naszych milusińskich przed wieloma chorobami i zwiększyć szanse na ich wyleczenie w przyszłości (więcej o profilaktyce przeczytaj na: http://duowet.net/profilaktyka-2/). Warto zaszczepić mruczki przede wszystkim przeciw śmiertelnej chorobie zwanej kocią nosówką – panleukopenii – a także tzw. kociemu katarowi powodowanemu przez herpeswirusa i kalciwirusa. Po raz pierwszy kocięta najczęściej powinno się zaszczepić w 8. tygodniu życia. Terminarz i kolejność poszczególnych szczepień wyznaczy weterynarz.

Robaki u kota i odrobaczanie

Robaki u kota to pasożyty rozwijające się w jego układzie pokarmowym. Ich objawami najczęściej są wymioty i biegunka, a także krew i śluz w kale. Jeśli ponadto zaobserwujemy u naszego pupila utratę wagi i ospałość, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się do weterynarza. Regularne odrobaczanie kotów – zarówno wychodzących, jak i tych całkowicie udomowionych – jest bardzo ważne. Możemy zrobić to za pomocą specjalnych tabletek, a także kropel (typu spot-on) albo past. Wybraną metodę należy stosować od 2 do 4 razy w roku – w zależności od potrzeby.

Dwa w jednym: pielęgnacja i zdrowie

Zarówno szczepienia, jak i odrobaczanie naszych pupili są szczególnie ważne. Zdecydowanie warto zainwestować w regularne przeciwdziałanie chorobom i pasożytom niż narażać kota na cierpienie, a następnie podawać mu substancje, które obniżą jego odporność. Dzięki konsultacjom z weterynarzem z jednej strony z pewnością sprawimy, że zmniejszy się ryzyko zachorowania na mniej lub bardziej poważne choroby, a z drugiej – że nasze mruczki będą zadbane i szczęśliwe.

Inne porady znajdziesz na: http://duowet.net/.