Nie wiesz na co choruje Twój pies? Jakie są objawy zapalenia ucha? Przeczytaj ten artykuł.

Każdy miłośnik zwierząt stara się jak najlepiej dbać o swojego pupila. Szczególnie wielbiciele czworonogów mogą wybierać z wielu dostępnych na rynku akcesoriów, nie tylko do zabawy, ale również pielęgnujących psią sierść szamponów i odżywek. Także wtedy, gdy zwierzak zachoruje, nie musimy się martwić o leczenie, ponieważ w każdym mieście znajduje się co najmniej jeden lekarz weterynarii. Jednak zanim udamy się do weterynarza, staramy się pomóc psiakowi na własną rękę.

Podstawowe objawy

Jedną z takich dolegliwości, które od razu zauważamy u psa, jest zapalenie ucha. Pierwsze objawy, które widzimy, to gorsze samopoczucie naszego pupila. Pies staję się apatyczny, smutny i nie ma ochoty na zabawę. Poza tym może być rozdrażniony i drapać się po chorym miejscu, co tylko pogarsza sprawę, ponieważ w ten sposób roznosi zarazki. Niestety to co nam się wydaje początkowym stadium choroby, czyli zaczerwienione i podrażnione ucho, jest już zaawansowanym stanem schorzenia. Dodatkowo bardzo często występuję wzmożone wydzielanie woskowiny oraz podwyższona temperatura tej części ciała. Więcej o objawach i przyczynach zapalenia ucha możemy przeczytać na  https://sklepzkarmami.pl/poradnik/zapalenie-ucha-u-psa-skad-sie-bierze-leczyc/.

Dobre rady

Wiele osób nie jest świadomych, że ta choroba może być reakcją alergiczną na pokarmy, dlatego też wspomagając leczenie, warto zaopatrzyć się w przeciwalergiczne karmy https://tinyurl.com/y9h9crxt. Oprócz zrównoważonej diety, musimy zadbać o czystość ucha i zachowanie jak najlepszych warunków higienicznych. Można zrezygnować ze spacerów, np. do lasu i przez czas rekonwalescencji prowadzić psa na smyczy, aby nie zabrudził chorego miejsca. Natomiast, aby zapobiec występowaniu tej choroby, warto po kąpieli zwierzaka osuszać ucho zewnętrzne wacikiem, a także regularnie je czyścić specjalnymi preparatami.

Można przypuszczać, że częściej na tę dolegliwość chorują psy o opadających uszkach, lecz to zapalenie trapi również owczarki niemieckie i sznaucery, więc może zachorować każdy pies. Dlatego ważna jest obserwacja pupila, aby zapobiec przykrym dolegliwościom i zaoszczędzić mu niepotrzebnego stresu i bólu, przecież jego dobre zdrowie i zadowolenie to nasza radość.