Organizując wyspę kuchenną, zwykle największą uwagę zwraca się na meble, doprowadzenie wody oraz płytę grzewczą, a kwestię wyboru okapu traktuje się marginalnie. Tymczasem dobrze dobrany okap wyspowy może znacznie przyczynić się do utrzymania w kuchni świeżego zapachu.

 

  1. Okapy wyspowe – rodzaje
  2. Na co zwrócić uwagę, wybierając okap wyspowy?

 

Okapy kuchenne wyspowe powinny być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Umieszcza się je zwykle pośrodku kuchni nad wyspą, bezpośrednio nad miejscem, w którym znajduje się płyta grzewcza.

 

Okapy wyspowe – rodzaje

 

Kuchenne okapy wyspowe są dostępne na rynku w kilku rodzajach. W zależności od tego, na jaki typ okapu padnie wybór, można liczyć na konkretny efekt wizualny oraz sposób montażu. Nowoczesny, wyspowy okap kuchenny charakteryzuje się bardzo wysoką jakością wykonania oraz minimalistycznym wykończeniem. Sprawdzi się więc w kuchniach industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych. Okapy okrągłe, nazywane również cylindrycznymi, pasują do każdej kuchni. Mają interesujący design, a montuje się je za pomocą specjalnej konstrukcji mocowanej do sufitu. W opozycji do nich stoją okapy prostokątne, wyposażone często w możliwość regulacji komina wentylacyjnego, dzięki czemu łatwo dopasować ich wysokość do indywidualnych potrzeb. Pozostałe modele wybiera się ze względu na stylistykę wykonania – wyciągi kuchenne, dekoracyjne oraz rustykalne montuje się do kuchni stylizowanych, np. retro, hiszpańskiej lub glamour.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając okap wyspowy?

 

Pochłaniacz wyspowy powinien nie tylko ozdabiać pomieszczenie, ale również spełniać konkretne funkcje. Dobrze działający okap wyspowy może wymienić powietrze w kuchni nawet pięć razy dziennie, dlatego kupując to urządzenie, warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Okap ma przede wszystkim usuwać z kuchni nieprzyjemne zapachy, dlatego dobrze, aby charakteryzował się wydajnością na poziomie około 200 m3/h. Oprócz wydajności liczy się również klasa energetyczna, szczególnie w przypadku okapów wyposażonych w dodatkowe oświetlenie. Urządzenie powinno działać cicho  – za cichy uznaje się sprzęt, który na pierwszym lub drugim biegu nie generuje hałasu większego niż 50 dB. W okapach montowanych bezpośrednio nad płytą grzewczą, które będą działały przez wiele godzin, przydatny jest wyłącznik czasowy.

 

Wybierając wyspowy okap kuchenny, warto więc wziąć pod uwagę zarówno funkcjonalność, jak i estetykę wykonania. Tylko sprzęt łączący w sobie obie cechy zapewni pełną satysfakcję z wyboru.