Pochwica jest uznawana za zaburzenie seksualne, które dotyka kobiet. Bardzo często pochwica występuje u bardzo młodych kobiet, które rozpoczynają dopiero swoje życie seksualne. Czym jest pochwica? Jak się objawia i czy można ją skutecznie leczyć?

Pochwica – czym właściwie jest?

Pochwica jest zaburzeniem które polega na mimowolnym skurczem mięśni krocza, które skutkuje  zamknięciem wejścia do pochwy. Zaburzenie te, jest uznawane za dysfunkcję seksualną,  określana jest również zespołem Mariona -Simsa.  Występujące skurcze pochwy pojawiają się natychmiastowo, uniemożliwiając stosunek płciowy.  Warto również wspomnieć, iż problem nie dotyczy tylko stosunku seksualnego, ale również badania ginekologicznego czy zastosowania tamponu. Przy zaburzeniu jakim jest pochwica, dodatkowo może dojść do odruchów obronnych w postaci zaciskania nóg, czy zasłaniania wejścia do pochwy rękami, czy odpychaniem partnera.

Pochwica i jej rodzaje

Pochwica jako zaburzenie, nie jest związania z nieprawidłowościami w budowie  narządów płciowych kobiety. Nie jest to łatwa dysfunkcja dla kobiet, ponieważ polega ona na odczuwanym bólu podczas stosunku, lub całkowitą blokadą przed jego odbyciem. Wyróżniamy 2 rodzaje pochwicy:

  • Pierwotną – główną przyczyną tego rodzaju są czynniki psychiczne takie jak strach przed ciążą, bólu, czy nakrycia przez osoby trzecia na stosunku. Często pojawia się u kobiet gwałconych lub molestowanych. Występuje od pierwszego stosunku.
  • Wtórną –  ten rodzaj spowodowany jest strachem związanym z wcześniej przebytym bólem w czasie infekcji, stosunku czy urazów. Pochwica wtórna wynika z silnego stresu przed ponownym stosunkiem. Dotyka zazwyczaj kobiety które były aktywne seksualnie, jednak doświadczyły bólu, infekcji, czy urazów.

Skurcze mięśni krocza są całkowicie niekontrolowane przez kobietę, i mogą wystąpić po włożeniu członka powodując zakleszczenie. Takie zakleszczenie członka nazywane jest napadem pochwicowym. 

Co jest przyczyną pochwicy?

Bardzo często, kobiety błędnie diagnozują pochwicę. Zazwyczaj żyją w przekonaniu że to odbywany stosunek jest przyczyna dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu. Do przyczyn powstania pochwicy należą:

  • Zaburzenia ginekologiczne
  • Zaburzenia psychiczne
  • Depresja
  • Otyłość
  • Cukrzyca
  • Niechęć do współżycia
  • Kiepskie relacje z partnerem seksualnym
  • Zboczenia płciowe
  • Strach przed ciążą
  • Dyskomfort związany z wejściem osoby trzeciej
  • Problemy z owulacją
  • Obrzydzenie do spermy
  • Stosunek wymuszony

Diagnoza i objawy 

Objawem charakterystycznym jest zablokowanie wejścia do pochwy, oraz całkowite uniemożliwienie odbycia stosunku seksualnego. Pochwica może również objawić się problemem z aplikacją tamponu czy włożeniem wziernika podczas badania ginekologicznego. Zaburzenie te wymaga diagnostyki oraz leczenia. Ważnym elementem podczas wizyty lekarskiej, jest wykonanie badania mikrobiologicznego, badania hormonów czy badania ginekologicznego. Konieczne jest również wykluczenie wad anatomicznych, które mogą wskazywać na inne problemy. 

Leczenie pochwicy – na czym polega? 

Leczenie pochwicy odbywa się na kilka sposobów, i uzależnione jest od przyczyny jej powstania. Wyróżniamy aż 4 sposoby leczenia: 

  • Ginekologiczny
  • Psychologiczny
  • Seksuologiczny
  • psychiatryczny

W przypadku zmian hormonalnych, które również mają wpływ na zaburzenia seksualne, najczęściej stosuje się globulki dopochwowe, lub maść. Ich zastosowanie ma na celu wyeliminowanie suchości pochwy, który wpływa na ból i dyskomfort podczas stosunku. 

Natomiast jeżeli chodzi o nadmierne napięcie, czy nadwrażliwość wędzidełka pochwy, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, a konkretniej zabiegi z ginekologii estetycznej. Leczenie pochwicy botoksem, pozwala rozluźnić zaciskane mięśnie, oraz zniwelować dolegliwości bólowe.

Kobiety mające problem z zaciskaniem mięśni przy próbie stosunku, powinny skorzystać również z pomocy psychologa. Taka terapia pozwoli znaleźć problem, a dokładniej przyczynę lęku przed stosunkiem.  Podczas takiej terapii, można również naprawić stosunki partnerskie. 

W przypadku terapii u seksuologa, leczenie opiera się na oswojeniu z problemem penetracji, czy zapoznanie się z seksualnością oraz budową własnego ciała. Seksuolog może również zachęcić do masturbacji, która pozwoli kobiecie oswoić się z dotykiem okolic intymnych , penetracją, a także wpłynie to na stopniowe  rozluźnienie mięśni pochwy. W przypadku masturbacji ważną kwestią jest stopniowe zwiększanie rozmiaru przedmiotów ( wibratorów, czy innych gadżetów). Ta forma terapii, może być dla kobiety bardzo pesząca, wstydliwa, jednak warto korzystać i zaufać seksuologowi. 

Leczenie pochwicy botoksem – jak wygląda taki zabieg?

Aby wykonać taki zabieg, należy skonsultować swój problem w klinice medycyny estetycznej. Można taką konsultację umówić w Warszawskiej klinice OTCO, na której lekarz, na podstawie wywiadu oraz badań, dobierze odpowiednią dawkę botoksu, tak aby zniwelować dolegliwości związane z zaciśnięciem mięśni pochwy. 

Cały zabieg trwa kilka minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą specjalnej mikroigły. Iniekcja botoksu, polega na wstrzyknięci preparatu do mięśni znajdujących się tuż pod śluzówką pochwy. Takie zabieg rozluźnia mięśnie pochwy, a efekt utrzymuje się kilka miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Po zabiegu zaleca się:

  • unikanie aktywności fizycznej do 48h
  • wstrzemięźliwość od alkoholu w dniu zabiegu oraz dzień po 
  • niekorzystania z sauny, basenu oraz solarium w okresie 14 dni
  • W dniu zabiegu zrezygnować ze stosunku płciowego

Domowe sposoby na pochwicę

Bardzo dużą rolę u kobiet borykających się z pochwicą, odgrywa stres, oraz psychiczne napięcie. Aby zniwelować zaburzenia seksualne, zaleca się ćwiczenia mające na celu rozluźnienie mięśni dna miednicy. Ćwiczenie mięśni kegla, relaks, kąpiel, masaże, dotyk, czy pobudzenie stref erogennych będą miały bardzo duży wpływ na rozluźnienie, wyciszenie oraz brak stresu. Jeżeli kobieta zmaga się z pochwicą, kluczową rolę odgrywa również miejsce odbywania stosunku, oraz całkowity spokój, oraz komfort związany z brakiem pojawienia się osób trzecich. Można również połączyć domowe ćwiczenia z inną terapia lub leczeniem, co zwiększa szanse na wyleczenie pochwicy.