Nieprzyjemny zapach z ust, zwany również halitozą, powoduje wiele kłopotliwych sytuacji – utrudnia nawiązanie kontaktów towarzyskich i zawodowych. Chcąc rozwiązać ten niezręczny problem, powinniśmy rozpoznać jego źródło, którym najczęściej jest kamień nazębny, dieta bogata w czosnek i cebulę bądź zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej
Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest rzadkie używanie pasty do zębów. Jeśli często zapominamy o higienie jamy ustnej, na zębach gromadzą się resztki pokarmowe, które stanowią pożywkę dla drobnoustrojów. Namnożenie bakterii i grzybów prowadzi do próchnicy oraz chorób dziąseł i śluzówki. Objawem towarzyszącym tym schorzeniom jest zwykle nieprzyjemny zapach z ust. Żeby się go pozbyć, konieczna jest wizyta u stomatologa i mycie zębów po każdym posiłku. Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna składać się z następujących elementów:
– szczotkowania zębów, przez co najmniej 3 minuty,
– czyszczenia języka,
– używania preparatów do przepłukiwania ust,
– używania nici dentystycznych,
– regularnego usuwania kamienia nazębnego u dentysty.
Duży wybór kosmetyków do higieny jamy ustnej znajdziesz w drogerii internetowej superkoszyk.pl.
Wpływ diety na brzydki zapach z ust
Duży wpływ na nieprzyjemną woń wydobywającą się z ust ma również nieodpowiednia dieta. Wśród produktów, odpowiadających za nieświeży oddech znajdują się: czosnek, ostra papryka, cebula, wędzone ryby oraz ostro przyprawione i ciężkostrawne dania. Obok higieny jamy ustnej ważne jest zadbanie o nawadnianie organizmu, bowiem źródłem nieświeżego zapachu z ust może być nadmiernie wysuszona śluzówka. Należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz uzupełniać swoją dietę owocami: jabłkami, arbuzem, winogronami czy pomarańczami.
Halitoza – objaw stanów chorobowych
Jeśli dbamy o higienę jamy ustnej oraz nie nadużywamy produktów, które powodują halitozę, przyczyny musimy szukać gdzie indziej. Nieprzyjemny zapach ust może być również jednym z objawów poważnej choroby układu pokarmowego. Wśród schorzeń powodujących halitozę znajdują się: infekcje grzybicze, wrzody, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz nieżyt przewodu pokarmowego. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u gastrologa.
Domowe sposoby na pozbycie się nieświeżego oddechu
Nieprzyjemnego zapachu z ust możemy się pozbyć, żując zioła o właściwościach antybakteryjnych: pietruszkę, bazylię, koperek czy miętę. Można również przygotować sobie płukanki z rumianki i szałwii. Podobnie działanie mają tabletki niwelujące przykry zapach z ust – ich głównym składnikiem jest cynk, który obniża poziom związków siarkowych w organizmie.