Nieprzyjemny zapach z ust, zwany również halitozą, powoduje wiele kłopotliwych sytuacji – utrudnia nawiązanie kontaktów towarzyskich i zawodowych. Chcąc rozwiązać ten niezręczny problem, powinniśmy rozpoznać jego źródło, którym najczęściej jest kamień nazębny,  dieta bogata w czosnek i cebulę bądź zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest rzadkie używanie pasty do zębów. Jeśli często zapominamy o higienie jamy ustnej, na zębach gromadzą się resztki pokarmowe, które stanowią pożywkę dla drobnoustrojów. Namnożenie bakterii i grzybów prowadzi do próchnicy oraz chorób dziąseł i śluzówki. Objawem towarzyszącym tym schorzeniom jest zwykle nieprzyjemny zapach z ust. Żeby się go pozbyć, konieczna jest wizyta u stomatologa i mycie zębów po każdym posiłku. Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna składać się z następujących elementów:

– szczotkowania zębów, przez co najmniej 3 minuty,

– czyszczenia języka,

– używania preparatów do przepłukiwania ust,

– używania nici dentystycznych,

– regularnego usuwania kamienia nazębnego u dentysty.

Duży wybór kosmetyków do higieny jamy ustnej znajdziesz w drogerii internetowej superkoszyk.pl.

Wpływ diety na brzydki zapach z ust

Duży wpływ na nieprzyjemną woń wydobywającą się z ust ma również nieodpowiednia dieta. Wśród produktów, odpowiadających za nieświeży oddech znajdują się: czosnek, ostra papryka, cebula, wędzone ryby oraz ostro przyprawione i ciężkostrawne dania. Obok higieny jamy ustnej ważne jest zadbanie o nawadnianie organizmu, bowiem źródłem nieświeżego zapachu z ust może być nadmiernie wysuszona śluzówka. Należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz uzupełniać swoją dietę owocami: jabłkami, arbuzem, winogronami czy pomarańczami.

Halitoza – objaw stanów chorobowych

Jeśli dbamy o higienę jamy ustnej oraz nie nadużywamy produktów, które powodują halitozę, przyczyny musimy szukać gdzie indziej. Nieprzyjemny zapach ust może być również jednym z objawów poważnej choroby układu pokarmowego. Wśród schorzeń powodujących halitozę znajdują się: infekcje grzybicze, wrzody, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz nieżyt przewodu pokarmowego. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u gastrologa.

Domowe sposoby na pozbycie się nieświeżego oddechu

Nieprzyjemnego zapachu z ust możemy się pozbyć, żując zioła o właściwościach antybakteryjnych: pietruszkę, bazylię, koperek czy miętę. Można również przygotować sobie płukanki z rumianki i szałwii. Podobnie działanie mają tabletki niwelujące przykry zapach z ust – ich głównym składnikiem jest cynk, który obniża poziom związków siarkowych w organizmie.