new-1572668_640

Jeśli szukaliśmy kiedykolwiek domu do kupienia, wiemy, jaka to trudna kwestia. Budynki często na zdjęciach prezentują się o wiele lepiej niż w rzeczywistości, lub w trakcie użytkowania dopiero okazuje się, że mamy niezwykle uciążliwych sąsiadów, o których właściciel „zapomniał” nam powiedzieć… Co zatem zrobić, żeby jak najlepiej wybrać właściwy dom i nie popełnić przy tym błędu?

Przede wszystkim, szukajmy w sprawdzonych, renomowanych miejscach. W sieci istnieje wiele wartościowych portali ogłoszeniowych. Możemy również wyszukać tam ogłoszenia dodawane przez agencje nieruchomości. Wśród nich na pewno znajdziemy dom, o jakim marzymy.

Odrzućmy też wszelkie okazyjne, najtańsze oferty. Zasada jest prosta: jaka cena, taka jakość. Jeśli znajdujemy piętrowy dom w niewiarygodnie niskiej cenie, bądźmy gotowi na to, że wymaga on generalnego remontu i umeblowania, bo jest dopiero co wybudowany, w stanie surowym, albo jego obecny stan i wyposażenie długo nam nie posłużą. Niska cena oznacza też zazwyczaj mało atrakcyjne położenie – odległą dzielnicę, z rzadko kursującą komunikacją miejską lub też po prostu miejsce niebezpieczne, gdzie często dochodzi do napadów i kradzieży. Tańsze są także domy położone w hałaśliwym otoczeniu – blisko torów kolejowych lub dużych zakładów przemysłowych.

Warto również poszukać wszelkich informacji w Internecie: na temat ulicy i dzielnicy, w której znajduje się dany budynek. Jest to szczególnie ważne, jeśli się właśnie przeprowadzamy do nieznanego miasta. Jeżeli dana okolica jest niezbyt bezpieczna, na pewno się o tym dowiemy z sieci. Jeśli mamy w tym mieście lub dzielnicy znajomych, zapytajmy się ich również o tę okolicę.

Zwracajmy również uwagę na to, jak właściciel się do nas odnosi – zarówno w trakcie rozmowy telefonicznej, jak też i w czasie spotkania. Jeśli jest dla nas miły i uprzejmy, dobrze to o nim świadczy i możemy się spodziewać, że zawsze będzie się do nas odnosił z szacunkiem. O właściciela możemy również spróbować dyskretnie podpytać sąsiadów. Dzięki temu będziemy mogli poczuć się spokojnie, mając świadomość, że zrobiliśmy wszystko, żeby znaleźć idealny dom.