Jeśli decydujesz się na zakup używanego samochodu, musisz być bardzo uważny. Niestety roi się tutaj od oszustów i naciągaczy, którzy chcą tylko zarobić. Chyba kojarzysz słynny zwrot sprzedawców aut: „Panie, nie bite, nie spawane”. I co jeszcze? Dziadek nim po bułki jeździł, tak? Jak nie nabrać się na takie zapewnienia?

Przegląd ogłoszeń oraz ich weryfikacja

Przede wszystkim warto zacząć od przeglądania ofert na różnych portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Zapiszmy sobie numery ze wszystkich interesujących nas ofert i zweryfikujmy telefonicznie wszystkie informacje. Najlepiej przygotować sobie zestaw pytań, a także kartkę i długopis do notowania. Już na tym etapie możesz sprawdzić, czy ogłoszenie jest wiarygodne. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na dojazdy do właścicieli i oglądanie samochodu. O co warto zapytać? Przede wszystkim, czy sprzedawcą jest właściciel czy firma. Jeśli firma, może okazać się, że kto inny wystawił auto na sprzedać, a kto inny jest jego właścicielem lub użytkownikiem. Lepiej rozmawiać bezpośrednio z użytkownikiem, ponieważ to on zna najlepiej samochód. Potwierdź również informacje prawne i formalne transakcji, a także dopytaj, czy zdjęcia w ofercie przedstawiają dokładnie ten samochód. Warto też poprosić o skan dokumentów auta.

Ocena stanu technicznego auta

Na co zwrócić uwagę, oglądając samochód?

  • Sprawdzenie karoserii – zwróćmy uwagę, czy na karoserii nie ma żadnych przecierek, zacierek czy wgłębień. Wszelkie różnice w kolorze samochodu powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Wszystkie elementy nadwozia i łączenia powinny schodzić się w sposób symetryczny.
  • Sprawdzenie stanu opon – bieżnik powinien być zużyty równomiernie. W przeciwnym razie może to świadczyć o problemach związanych z zawieszeniem samochodu.
  • Sprawdzenie silnika – sprawdźmy, czy nie ma żadnych wycieków. Jeśli silnik jest zbyt czysty jak na swój  przebieg, powinno nas to zaniepokoić, ponieważ właściciel mógł go wypucować, by coś ukryć.
  • Sprawdzenie plastików, tapicerki, a także elektryki i radia.

Używane samochody znajdziesz na stronie: http://www.impwar.pl/.