Od czasu do czasu każdej osobie może się zdarzyć jakiś wypadek losowy, który spowoduje nadwyrężenie domowego budżetu. Niestety nie każda osoba posiada oszczędności. Ponadto nie wszystkie wydatki można przewidzieć. Incydenty takie jak stłuczka samochodowa czy zalanie mieszkania przez sąsiada nie są możliwe do zaplanowania. W takich momentach, gdy nie mamy pieniędzy z uzbieranych wcześniej oszczędności, do głowy przychodzi tylko jeden pomysł: kredyt w banku. Jest to jedno z najbardziej powszechnych rozwiązań w takich sytuacjach, choć znaczna część osób decyduje się na kredyt gotówkowy, aby zrealizować swoje plany, a nie tylko w ramach koła ratunkowego w trudnej sytuacji.

Kto może skorzystać z kredytu w banku?

Chociaż banki reklamują, że kredyt gotówkowy jest dostępny dla wszystkich osób, trzeba wziąć kilka rzeczy pod uwagę. Po pierwsze, tylko osoby pełnoletnie o pełnej zdolności do czynności prawnych mogą wziąć na siebie takie zobowiązanie. Tak stanowi polskie prawo i każdy bank go przestrzega. Po drugie, banki są też prawnie zobowiązane do sprawdzania wiarygodności klientów oraz zdolności kredytowej. Jeżeli ktoś nie ma w ogóle dochodu albo ma negatywne wpisy w bazach dłużników, to niestety nie dostanie kredytu w banku.

Jak sprawdzana jest wiarygodność klienta?

Wiarygodność klientów polega na sprawdzeniu, czy dana osoba nie ma długów. Przez dług rozumie się zobowiązania finansowe, które nie zostały zapłacone. Jednak także opóźnienia w spłatach mogą sprawić, że taka osoba będzie miała negatywne wpisy w rejestrach zbierających informacje o kredytach i pożyczkach. Bazą, która zbiera takie informacje dla banków, jest Bankowy Rejestr. Istnieje też Biuro Informacji Kredytowej, gdzie oprócz aktywnych kredytów, w tym kart kredytowych i kredytów ratalnych, widnieje nawet informacja o złożonym wniosku o kredyt. Coraz więcej firm pożyczkowych także przekazuje informacje do BIK, a więc w tej bazie można znaleźć też informacje o innych zobowiązaniach pozabankowych.

Historia kredytowa to wszystkie wzięte kiedykolwiek zobowiązania tego typu. Jeśli było ich dużo, ale każda rata była zapłacona w terminie, to nie ma się o co martwić. Taka historia pokazuje, że klient jest rzetelny. Osoby, które mają mało wpisów lub nie mają żadnego, też nie są odrzucane. Natomiast automatycznie odrzucane są wnioski osób, które nie spłaciły na czas zobowiązania albo co gorsza mają już dług wpisany do KRD.

Zdolność kredytowa, czyli ile można pożyczyć

Kredyt gotówkowy ma pewne widełki. Banki ustalają, że można pożyczyć na przykład od 1000 do 120 tysięcy złotych. Przedział może być też inny w zależności od oferty. Przy braniu kredytu przez Internet górny limit wynosi zwykle 10 tysięcy złotych. O taki kredyt mogą wnioskować dwie osoby, dzięki czemu limit będzie wyższy.

Jednakże wszystko zależy od indywidualnej zdolności kredytowej, która jest wyliczana dla każdej osoby na podstawie jej dochodów i wydatków w skali miesiąca. Dlatego trzeba w banku przedstawić zaświadczenie o dochodach. Akceptowane są różne dochody, jednak muszą one być przedstawione w formie dokumentu. Można więc powiedzieć, że kwota kredytu dla każdej osoby będzie inna.