Wybierając pokrycie dachowe staramy się, by zdecydować się na materiał jak najwyższej jakości. Dach musi przecież nie tylko efektownie wyglądać, ale zapewniać również bezpieczeństwo i ochronę. Dobór odpowiednich dachówek to jednak nie wszystko, jeśli chcemy zapewnić sobie trwałą, a przede wszystkim szczelną powłokę dachową. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak obróbka komina, zabezpieczenie okapu, ukształtowanie kalenicy i montaż gąsiorów. Tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że dach będzie doskonale spełniał swoje zadanie przez długie lata.

Kalenica i gąsiory – czym są?

Blachodachówka, blacha trapezowa czy też gonty bitumiczne to z pewnością trwałe pokrycia dachu, które dobrze zabezpieczają powierzchnię, jednak również kalenica i gąsiory odgrywają kluczową rolę dla funkcjonalności.

Kalenica to nic innego, jak warstwa szczytowa dachu, czyli miejsce, w którym przecinają się dwie połacie dachowe. Takich miejsc może być kilka, w zależności od budowy powierzchni – zazwyczaj wyróżnić można jedną kalenicę główną i kilka narożnych.

Gąsiory zaś mogą kojarzyć się z dachówkami, jednak pełnią zupełnie inne zadanie niż pokrycie dachu: służą ochronie kalenic. Układa się je na ich powierzchni, żeby zapobiec przedostawaniu się wilgoci przez drobne szpary.

Czemu służą kalenice i gąsiory?

Oba te elementy mają niekwestionowane znaczenie, jeśli chodzi o przedłużenie trwałości powłoki dachowej. Nawet jeśli jesteś pewien, że Twoja blachodachówkajest najwyższej jakości i poradzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, kalenica i gąsiory są niezbędne, by odpowiednio zabezpieczyć dach.

Przede wszystkim stanowią solidną barierę przed wilgocią, która może wnikać pod pokrycie dachowe. Jeśli powierzchnia nie będzie szczelna i woda dostanie się do środka, z czasem będziemy musieli walczyć z pleśnią i rozwojem grzybów, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Jednocześnie w kalenicy utworzone są otwory, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, co dodatkowo chroni przed uszkodzeniami. Najważniejsze, by podczas montażu gąsiorów zatroszczyć się o to, by nie zakrywały otworów wentylacyjnych.