Nasza planeta z dnia na dzień staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a co za tym idzie, mniej przyjazna nam i środowisku. Z związku z tym, coraz więcej osób przekonuje się do bez śmieciowego trybu życia i ekologicznych domów, które mają za zadanie to ułatwić. Jeśli jesteś ciekawy, jak uratować ziemię i przy okazji środowisko wokół swojego miejsca zamieszkania, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

TOP 5 sposób na dom zero waste

Jeśli już masz swój własny dom lub dopiero go budujesz, możesz wdrożyć kilka innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań. Wszystkie TOP 5 sposobów na mieszkanie bez śmieci, wymieniamy poniżej.

  1. Segregacja śmieci. Recykling plastiku, szkła lub makulatury i sprzętów elektronicznych, jest już na porządku dziennym. Także w miastach pod kontenerami na zmieszane odpady, znajdują się większe kosze na butelki, gazety, słoiki itp. śmieci.

  2. Najpierw napraw. Zanim coś trafi do kosza, spróbuj to naprawić. Jeśli jednak chodzi o naprawdę, np. dachu, także możesz to wykonać w bardziej „eko” sposób. Blachodachówkajest ekonomicznym pokryciem dachowym, które posłuży na lata, więc nie będzie konieczne wymienianie dachu i produkowanie kolejnego odpadu.

  3. Plastik? Nie, dziękuję. Foliowe torebki na owoce, plastikowe opakowania produktów spożywczych to największe zagrożenie dla planety. Plastik jest wszędzie. Jeśli więc chcesz go uniknąć, możesz samodzielnie robić słodycze i różne inne produkty, które na co dzień kupuje się w sztucznych paczkach.

  4. Woda. Zamiast kupować zgrzewki wody w plastiku, po prostu zainwestuj w dzbanek filtrujący. Na wynos, możesz przelewać wodę do szklanej butelki lub plastikowej, ale wielokrotnego użytku, która posiada filtr.

  5. Zużycie mediów. Odłączaj wtyczki od gniazdek, wymień żarówki na LED-owe, zakup ekonomiczną zmywarkę i pierz tylko wtedy, gdy brudne ubrania załadują bęben pralki do pełna.

Gotuj, piecz i rób przetwory

Kupowanie żywności wiąże się z produkowaniem śmieci w wielkich ilościach. Przetworzone ciastka, gotowe dania lub dżemy są również niezdrowe. Jeśli masz dom, możesz zbudować pakamerę, w której będziesz przechowywać swoje przetwory. Zdrowo i bez śmieci. Słoki to bezpieczne i higieniczne opakowania na jedzenie, więc nie wyrzucisz ich od razu po opróżnieniu zawartości. A blacha trapezowa ułatwi Ci budowę komórki na dżemy, soki domowej roboty, surówki lub inne przetwory, które można wykorzystywać cały rok.