Nawet nie zdajemy sobie sprawy w ilu dziedzinach życia wyręcza nas prąd. Dowiadujemy się tego w chwili awarii, która paraliżuje naszą codzienność. Ciężko wyobrazić sobie kilka godzin bez dostępu do energii elektrycznej, szczególnie w przypadku w mniejszych czy większych przedsiębiorstw. Przed problemami związanymi z usterkami prądu może ustrzec nas agregat prądotwórczy. Inwestycja w taki sprzęt wiąże się często ze znacznym obciążeniem finansowym. Czy warto zatem angażować się w taki zakup?

Agregaty w gospodarstwie domowym

Lodówki, zamrażalniki, kuchenki, to tylko niewielka część sprzętów domowych zasilanych prądem. Poważne usterki instalacji dają się więc we znaki domownikom. Takiej sytuacji można uniknąć, jeśli mamy w posiadaniu agregaty prądotwórcze, które zasilane są przez różnego rodzaju paliwa. Małe elektrownie pozwolą spokojnie przeczekać awarię. Na potrzeby gospodarstwa domowego wystarczą mobilne, jednofazowe generatory. Należy jednak zwrócić uwagę, aby agregat miał o 30% większą moc, niż suma mocy wszystkich urządzeń.

Agregaty w instytucjach i przedsiębiorstwach

O ile w przypadku domu zakup agregatu jest kwestią wyboru, o tyle w przypadku przedsiębiorstw i instytucji koniecznością. Są to obszary, które nie mogą pozwolić sobie na wstrzymanie działalności ze względu na chwilową usterkę. W tej sytuacji bardziej wskazane będą agregaty o większej mocy, które potrafią zasilić nawet całe obiekty. W przypadku instytucji, przydatne są także mobilne generatory do wozów specjalnych. Informacje o takich urządzeniach znajdziesz na stronie https://eko-moto.pl

Wybór agregatu – czym się kierować?

Decydując się na model własnej małej elektrowni, trzeba skupić się przede wszystkim na jej mocy. Warto także dowiedzieć się czy upatrzony przez nas wariant nie pracuje zbyt głośno. Szczególnie w przypadku agregatów domowych, hałas bywa uciążliwy. Kolejnym kryterium powinna być wielkość urządzenia. Zazwyczaj im mocniejszy agregat, tym większe gabaryty sprzętu – trzeba więc rozważyć czy mamy dostatecznie dużo miejsca na jego przechowanie.