Są rasy psów, które z natury są leniwe – śpią dużo i uwielbiają wylegiwać się całymi dniami na kanapie. To idealni towarzysze zwłaszcza dla osób starszych, które mogłyby mieć problem z częstym wychodzeniem na spacery. To również dobry wybór dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na częste spacery. Jak zadbać o takiego psa? Jaką karmę powinniśmy mu dawać?

Przeczytaj również: http://przerwawpracy.eu/jak-dbac-o-psa-kiedy-upaly-daja-mu-sie-we-znaki/

Które psy mają niski poziom aktywności?

Chyba pierwsze, co nam przychodzi na myśl, kiedy myślimy o typowym kanapowcu, to oczywiście Mops. Nie ma on dużych wymaganiach i zadowala się nawet jednym długim spacerem w ciągu dnia. Ale w tej grupie znajduje się też Pekińczyk, King spaniel angielski, Shih Tzu, Shar pei, Ratlerek czy Buldog francuski. Są to przeważnie psy ras małych, choć do tej grupy zalicza się też Chow chow, który mały z pewnością nie jest.

Czym grozi podawanie nieodpowiedniej karmy?

Jak zapewne wiecie, psy, które prowadzą mało aktywny tryb życia, mają niskie potrzeby energetyczne. Powinniśmy więc dostosować do nich porcje karmy oraz jej rodzaj. Jeśli będziemy im podawać normalną karmę za każdym razem, gdy pies będzie się o nią prosił – nadwagę u niego mamy gwarantowaną. A otyłość u psów to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Obciążenie organów wewnętrznych oraz stawów może skończyć się dla niego źle.

Sprawdź karmę bezzbożową:

oraz przeczytaj o zaletach karmy bezzbożowej:

Jaką karmę podawać psu?

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie wystarczy ograniczyć psu ilości podawanej karmy czy ilości dziennych porcji pokarmu. W ten sposób sprawimy, że nasz pies wciąż będzie chodził głodny. Mamy więc dwa wyjścia. Albo kupimy psu karmę typu „light” – niskoenergetyczną i o małej zawartości węglowodanów. Albo będziemy mu gotować domowe jedzenie, mniej kaloryczne niż dotychczas, o małej zawartości tłuszczów. Pamiętajmy jednak, by nie oszczędzać na karmie. Nie kupujmy pierwszej lepszej ze sklepowej półki. Takie karmy niestety nie mają wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Mają mało składników pokarmowych, których nasz pies potrzebuje, by być w idealnej kondycji.

Jeśli szukasz odpowiedniej karmy dla psa mało aktywnego, zajrzyj na stronę: https://sklepzkarmami.pl/poradnik/karma-dla-leniuchow-forma-lato/.