Odpowiednia aranżacja ogrodu nada mu nie tylko funkcjonalności, ale zapewni też wizualną ucztę dla Twoich oczu. Samodzielnie zaplanowany i zrealizowany projekt, dostarczy Ci natomiast wiele satysfakcji. Jednakże, zanim zabierzesz się za działania planistyczne i zakup ogrodowego wyposażenia, zapoznaj się z kilkoma radami.
Wybierz rodzaj ogrodu
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, wybierz typ swojego ogrodu. Zdecyduj, czy chcesz uprawiać w nim warzywa i hodować zioła? A może interesuje Cię ogród służący tylko i wyłącznie relaksowaniu się w cieniu drzew lub na słonecznym trawniku? W zależności od Twoich preferencji, aranżacja ogrodu przebiegnie nieco inaczej.
W przypadku ogrodów uprawnych, będziesz musiał zająć się przygotowaniem odpowiedniego podłoża i nawozów. Weź też pod uwagę konieczność doprowadzenia wody oraz zaplanowania miejsca na szklarnię. Pamiętaj, że duże nagromadzenie roślin uprawnych i ziół przyciągnie do ich kwiatów owady. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli jesteś uczulony na jad.
Pomyśl o wymaganiach roślin
Na początek zwróć uwagę na rośliny, które obecnie rosną w Twoim ogrodzie. Znając ich wymagania życiowe zorientujesz się, jakie warunki siedliskowe panują na Twojej działce: jaka jest żyzność ziemi, jej odczyn, intensywność nasłonecznienia oraz wilgotność podłoża. Możesz oczywiście wymienić obecną warstwę zielną i nasadzić nową, jednak musisz wtedy liczyć się z kosztami.
Jeśli zdecydujesz się na nowe rośliny, to nie zapomnij sprawdzić, jakiego rodzaju podłoża będą one potrzebować (suchego, kwaśnego, wilgotnego). Zwróć też uwagę na światło. Niektóre gatunki muszą (a inne nie mogą) rosnąć w pełnym słońcu. Zastanów się więc, czy nowe rośliny odnajdą na Twojej działce właściwe warunki siedliskowe i czy jesteś gotowy do ich ewentualnej modyfikacji.
Wybierz styl
Dobrze przemyślana aranżacja ogrodu nada mu jednolitego charakteru, a wszystkie jego elementy utworzą harmonijną kompozycję. Dlatego też określ, w jakim stylu chcesz go urządzi
: japońskim, wiejskim, angielskim a może klasycznym? Musisz przecież wybrać elementy ogrodowej architektury, które skomponują się otoczeniem!
Kompozycja ta musi obejmować rośliny, meble ogrodowe a nawet ogrodzenie Twojego domu i jego wygląd. Jeśli nie chcesz ogrodu stylizowanego, to i tak powinieneś zadbać o wizualną spójność. Postaraj się więc zachować zbliżone kształty i formy wszystkich konstrukcji (ścieżek, ław, ogrodzenia) oraz przypilnować, aby były one wykonane z tych samych surowców (kamienia, drewna, cegły, itp.).
Dopasuj meble
Aranżacja ogrodu to także odpowiednie usytuowanie mebli ogrodowych. Pamiętaj, że nie mogą one stać w przypadkowych miejscach. Jeśli będziesz hodować rośliny miododajne do których przylatują pszczoły, nie planuj w ich okolicy mebli do spożywania posiłków. Nie ustawiaj ich także w otoczeniu kruchych gatunków drzew (wierzb, topoli), których konary mogą łamać się i spadać.
Jeśli posiadasz oczka wodne, pamiętaj aby unikać stawiania w ich pobliżu mebli wykonanych z drewna, które jest podatne na wilgoć. Przypilnuj też, aby gabaryty mebli komponowały się z wymiarami ogrodu i elementów jego wystroju. Dzięki temu nie wprowadzisz wizualnego chaosu.
Stwórz plan
Nawet jeśli potrafisz wyobrazić sobie ułożenie przedmiotów w przestrzeni, skorzystaj z kartki i ołówka na których stworzysz projekt swojego ogrodu. Właściwa aranżacja ogrodu to nie tylko patrzenie „oczami wyobraźni”, ale także plan, który pozwoli Ci dostrzec realne rozmieszczenie wszystkich elementów: roślin, mebli, narzędziowni, oczka wodnego, ścieżek, fontanny i innych.
Na papierze możesz też zaznaczyć przebieg instalacji elektrycznej, rozmieszczenie oświetlenia oraz zraszaczy ogrodowych. Dobry plan ułatwi Ci pracę. Wystarczy odpowiednie zwymiarowanie ogrodu i przyjęcie właściwej skali. Reszta zależy od Twojej wyobraźni, potrzeb i możliwości!