Nasze oszczędności dość chętnie deponujemy w bankach, bowiem są tam one dużo bezpieczniejsze niż w domowych skarbonkach. Dodatkowo, bankowe depozyty – jak na przykład wysoko oprocentowana lokata 3 miesięczna – generują dodatkowy zysk. Warto więc przyjrzeć się im bliżej i zastanowić, czy warto lokować na nich pieniądze.
Znany cel
Jako właściciele swoich oszczędności, sami wiecie najlepiej na co chcecie je przeznaczyć i kiedy do tego dojdzie. Jeśli więc w niedalekiej przyszłości będziecie potrzebować swojej gotówki, lokata 3 miesięczna wam się przysłuży. Dostęp do waszych środków stracicie bowiem tylko na krótki okres, w czasie którego będą one zarówno bezpiecznie, jak i wypracują dla was dodatkowy zysk.
Lokata 3 miesięczna ma też inne zalety: wysokie oprocentowanie (głównie dla nowych klientów) i wspomniany już krótki czas „zamrożenia pieniędzy”. Oznacza to, że już po 3 miesiącach możecie poszukać kolejnego banku z promocyjną ofertą i założyć w nim nową lokatę. Ten sposób zarządzania oszczędnościami sprawi, że wasze pieniądze będą cały czas na siebie pracować i przynosić dochód.
Wysokie oprocentowanie
Aby lokata 3 miesięczna była opłacalna, musicie dokładnie przyjrzeć się jej oprocentowaniu. Wszak to ono mówi o tym, jak wysokie będą wasze zyski. Oprocentowanie podawane jest w skali roku i przyciąga klientów swoją wysoką wartością, przekraczającą niekiedy 3,5%. Dla porównania, lokaty długoterminowe oscylują poniżej 1%. Co jednak oznacza to w praktyce?
Oprocentowanie w skali roku oznacza, że wasz kapitał byłby pomnożony o reklamowaną wartość oprocentowania, o ile pieniądze zdeponowalibyście na okres roku. W przypadku 3 miesięcznego trwania lokaty, wartość odsetek będzie proporcjonalna do tego czasu. Realne oprocentowanie obliczycie więc dzieląc wartość oprocentowania przez 12 (miesięcy) i mnożąc wynik razy 3 (miesiące).
Stałe oprocentowanie i odsetki
Realnie wyliczone przez was oprocentowanie to pierwsza ważna rzecz. Drugą natomiast jest to, czy jest ono stałe czy zmienne. Stałe oprocentowanie daje wam stabilność – przez cały czas trwania lokaty wasze odsetki będą takie same. Oprocentowanie zmienne niesie ze sobą ryzyko spadku jego wartości, chociaż nie jest wykluczona sytuacja odwrotna.
Równie ważna jest kapitalizacja odsetek, czyli wypracowanych środków doliczanych do waszego kapitału. Mogą być one naliczanie codziennie, co miesiąc czy rok. Banki najczęściej robią to w dniu zapadalności lokaty (jej końca). Dla was byłoby jednak lepiej, gdyby kapitalizacja następowała codziennie, dlatego też szukajcie ofert z jak najczęstszą kapitalizacją odsetek.
Brak dodatkowych warunków
Aby lokata 3 miesięczna przyniosła wam większe zyski, wybierajcie te banki, które nie wymagają wykupienia dodatkowych usług. Sprawdźcie więc, czy nie musicie założyć rachunku o wysokich prowizjach za przelewy lub zakupić kartę debetową. Finalnie może okazać się, że będą one droższe niż zysk z lokaty.
Zwracajcie też uwagę na kwoty, które objęte są wysokim oprocentowaniem. Niekiedy bank ustala limity i nie pozwoli wam zdeponować na lokacie sumy większej niż np. 25 tyś zł. Zwróćcie też uwagę, czy wysokie oprocentowanie nie obejmuje tylko jakiejś konkretnej kwoty lub czy promocyjne oprocentowanie nie kończy się wcześniej niż czas trwania lokaty.
Aby było opłacalnie
Aby lokata 3 miesięczna była dobrym pomysłem na zagospodarowanie pieniędzy, zwróćcie uwagę na wysokość i stałość oprocentowania, sposób kapitalizacji odsetek oraz dodatkowe kryteria przy jej zakładaniu. W zależności od tego, czy chcecie swoje pieniądze przechować czy też je pomnożyć, szukajcie ofert dopasowanych pod wasze potrzeby.