Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył bólu głowy. Jest to dolegliwość nieprzyjemna, powodująca duży dyskomfort – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Ból głowy może mieć rozmaite przyczyny, występować w różnym natężeniu, nawiedzać nas często lub sporadycznie i trwać zaledwie chwilę bądź wiele godzin. Im silniejszy i dłuższy, tym bardziej negatywny wpływ ma na samopoczucie oraz tym mocniej utrudnia codzienną aktywność. Czasem to, co poczytujemy za zwykły ból głowy, może mieć jednak podłoże migrenowe. Jak rozróżnić te dwie przypadłości? Jak postępować, gdy ból paraliżuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie? Przekonajmy się!

Czym jest migrena i jak odróżnić ją od zwykłego bólu?

Migrena różni się od zwykłego bólu głowy przede wszystkim tym, że w przeciwieństwie do niego nie jest objawem i wynikiem konkretnych schorzeń. Migrena jest tak zwanym pierwotnym bólem głowy, tj. takim, który nie wynika z innych chorób (1). Jak do tej pory naukowcy i lekarze nie ustalili jednoznacznie, co może być przyczyną ataków migrenowych. Na migrenę zdecydowanie częściej zapadają kobiety – w przypadku polskich warunków jest to odpowiednio 75% kobiet i zaledwie 25% mężczyzn (1).

Migrena ma to do siebie, że pierwszy jej atak może wystąpić w absolutnie każdym wieku – zarówno w okresie dzieciństwa, jak i późnej starości – niemniej w zdecydowanej większości przypadków występuje przed 40. rokiem życia (1). Ból migrenowy teoretycznie można dość łatwo odróżnić od zwykłego bólu. Zazwyczaj bowiem występuje tylko po jednej stronie głowy, jest pulsujący, a towarzyszyć mogą mu także inne objawy, jak m.in. nudności, nadwrażliwość na zapach, dźwięk oraz światło (1). Migrena rozwija się szybko, najczęściej w ciągu kilkunastu minut od wystąpienia pierwszych objawów, i może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni (1).

Choć pierwszy atak migreny może przestraszyć, szczególnie w sytuacji, gdy jest to migrena z tak zwaną „aurą”, czyli poprzedzającymi atak objawami neurologicznymi, w zdecydowanej większości przypadków w żaden sposób nie zagraża ona zdrowiu i życiu (1). Ból migrenowy, który najczęściej jest bardzo silny, zawsze wymaga szybkiego działania i zażycia stosownych leków, ponieważ „nie przejdzie sam”, jak to bywa w przypadku zwykłego bólu, wynikającego np. ze stresu, zmęczenia czy przeziębienia.

Stosowanie ketoprofenu i innych leków w przypadku ataku migrenowego

Powtarzające się silne, uporczywe bóle głowy zdecydowanie powinny nas skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i w razie potrzeby zleci badania bądź skieruje nas do specjalisty, np. neurologa. Niestety migrena jest dolegliwością, której nie można całkowicie wyleczyć (1). Jest jednak także dobra wiadomość. Jeśli będziemy postępować zgodnie z wytycznymi specjalistów, zadbamy o odpowiedni, higieniczny styl życia (wyeliminujemy czynniki sprzyjające rozwojowi migreny), istnieje spora szansa na to, że napady migrenowe będą rzadkie. Jeżeli zaś właściwie zareagujemy, gdy zaobserwujemy pierwsze oznaki zbliżającego się ataku, ból nie będzie nas paraliżował i relatywnie szybko minie.

W leczeniu bólu migrenowego wykorzystuje się rozmaite środki, w tym środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak np. ketoprofen (2). Stosowanie ketoprofenu przynosi bardzo pozytywne efekty, ale pod jednym warunkiem – lek powinien być przyjęty natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych symptomów zbliżającego się napadu migrenowego. Im wcześniej zażyjemy środek przeciwbólowy, tym większa szansa na to, że zablokujemy rozwój bólu.

Oczywiście stosowanie ketoprofenu, jak i innych preparatów o silnym działaniu przeciwbólowym, powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Jeżeli migrena atakuje nas często, np. kilka razy w miesiącu, koniecznie powinniśmy zapisywać te epizody i odnotowywać ilość przyjętych leków. Jest to bardzo istotne, ponieważ długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie preparatów przeciwbólowych w dużych ilościach może doprowadzić do rozwoju bólu głowy w wyniku nadużywania tych środków (2).

Kiedy zaobserwujemy objawy zbliżającej się migreny, w miarę możliwości powinniśmy zapewnić sobie maksymalnie komfortowe warunki. Najlepszym rozwiązaniem jest wypoczynek w ciszy i spokoju, najlepiej w zaciemnionym pomieszczeniu (ze względu na współwystępujący wówczas światłowstręt). Aby zaś znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia następnych ataków, musimy wyeliminować takie czynniki jak m.in. stres, zmęczenie, nieregularny sen (także zbyt długi lub zbyt krótki), duży wysiłek fizyczny, pewne pokarmy i napoje, jak np. wino, czekolada, tłuste dania (2).

Bibliografia:

  1. Dr n. med. Włoch-Kopeć D. Migrena. https://neurologia.mp.pl/choroby/150555,migrena. Data dostępu: 05.12.2017
  2. Dr med. Zwolińska G. Postępowanie w atakach migreny. https://neurologia.mp.pl/lista/97052,postepowanie-w-atakach-migreny. Data dostępu: 05.12.2017