questions-1328351_640

Nigdy nie jest za późno na naukę języka angielskiego. Dzisiaj otacza nas on z każdej strony: słyszymy piosenki w radiu, oglądamy filmy, kupujemy produkty w internecie na anglojęzycznych serwisach… Wielu z nas język ten jest również potrzebny w pracy. Z tego właśnie powodu powinniśmy zrobić wszystko, aby się go nauczyć. Na pewno każdy z nas kojarzy co najmniej jedną starszą osobę, która na emeryturze z powodzeniem nauczyła się języka obcego – dlaczego zatem szukamy wymówek, skoro zawsze jest dobry czas, by zdobyć nowe umiejętności?

Obecnie jest również bardzo bogata oferta szkół języka angielskiego. Jeśli pracujemy, na pewno będzie nam zależało na takim grafiku zajęć, który będziemy mogli połączyć z pracą. Z łatwością znajdziemy szkołę językową, która oferuje takie możliwości. Drugim ważnym kryterium są stosowane w szkole metody. Najlepiej sprawdzają się te, które szybko „zmuszają” nas do używania języka i mówienia. Im szybciej przełamiemy swój lęk przed wypowiadaniem się w danym języku, tym szybciej możemy liczyć na postępy. Trzecią kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, są opinie o szkole. Z łatwością znajdziemy je w internecie lub pytając znajomych. Dzięki temu dowiemy się, czy dana szkoła będzie dla nas odpowiednia.

Oczywiście, niezwykle ważna jest także praca, którą sami wkładamy w naukę języka. Tak naprawdę, powinniśmy go ćwiczyć codziennie, choćby przez kilkanaście minut. Możemy to robić prawie niepostrzeżenie – po prostu czytając gazety lub wiadomości na anglojęzycznych serwisach, słuchając piosenek (najlepiej czytając jednocześnie ich tekst, a potem tłumaczenie) lub oglądając filmy. Wystarczy nawet wersja z polskimi napisami – pozwoli nam ona w łatwy sposób skojarzyć angielskie słowa z ich polskimi odpowiednikami. Bardzo skuteczną metodą jest również prowadzenie korespondencji mailowej lub rozmów przez komunikatory z anglojęzycznymi osobami – w Internecie znajdziemy wiele serwisów, które pozwolą nam nawiązać kontakty z ludźmi z całego świata.