Obecnie coraz silniej kształtują się potrzeby związane z ochroną środowiska naturalnego. Ekologia i racjonalne podejście do konsumpcjonizmu wydają się być na tą chwilę wyznacznikiem ścieżki, jaką powinien podążać każdy z nas. Każdy racjonalnie myślący i świadomy człowiek, bez względu na wiek i pochodzenie widzi, że nasza planeta zbiera coraz większe żniwo, przez nieodpowiedzialne zachowania. Co za tym idzie – masowa produkcja śmieci, zanieczyszczenie powietrza przez spaliny, czy ginące gatunki zwierząt – to tylko początek drogi do zagłady Ziemi.
Co to jest zero waste?
Zero waste to droga do lepszego życia. Tłumacząc dosłownie to pojęcie, to nic innego jak brak śmieci. To styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, co powoduje ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. To chęć zamiany produktów pakowanych mechanicznie w marketach na te, które są świeże i bez opakowań, zakupione na targach i małych sklepikach. W Polsce coraz częściej propaguje się styl eko i konsekwentnie staje się to popularnym trendem. Społeczeństwo sięga częściej po własne lniane torby na zakupy czy koszyczki, zastępując tym samym foliowe reklamówki, które mają tragiczny skutek dla naszego środowiska. Zazwyczaj wracając do domu, taka reklamówka trafia do kosza a droga do jej rozkładu liczy blisko 400 lat. Natomiast lniana, czy bawełniana torba będzie nam służyć na lata. Dzięki dużemu zainteresowaniu, zaczęły powstawać różnego rodzaju poradniki i książki zero waste, pomagające zrozumieć istotę bycia ekologicznym.
Życie zero waste
Zero waste w Polsce była kiedyś wieś, z tą różnicą, że wtedy było to spowodowane biedą. Już wtedy można było zauważyć wiele przedmiotów życia codziennego, które były wielokrotnego użytku. Dziś książki, poradniki i codzienne życie uczy nas jak być eko. Najczęstsze przedmioty, które wykorzystujemy, aby żyć zgodnie ze środowiskiem:
- dzbanki, naczynia szklane ( np. na śmietanę, mleko zamiast plastiku),
- papierowe torby po opakowaniach sypkich (np. na warzywa),
- koszyki, torby lniane, bawełniane, siatki( zastąpienie jednorazowych reklamówek),
- bambusowe przedmioty (zamiast plastiku).
Więcej na stronie: https://www.minieco.pl.