Zdrowe zęby to podstawa prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jeśli nie wiesz, co zrobić, by profilaktycznie zapobiegać chorobom jamy ustnej, warto przeczytać ten artykuł. Znajdziesz w nim wszystko na temat tego, jak dbać o zęby i utrzymać je w dobrej kondycji przez całe życie.

Zasady prawidłowego mycia zębów

Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie to podstawa, którą znamy już od dzieciństwa. Ale czy wiemy, jak prawidłowo szczotkować jamę ustną? Stomatolodzy zalecają, by myć zęby około 3-4 minuty, ruchami wymiatającymi oraz ścierającymi. Szczególnie ważne jest, by odpowiednio wyczyścić tylne części uzębienia oraz ostatnie zęby. Pastę do zębów wybierajmy w wersjach z fluorem. Jeśli cierpimy na nadwrażliwość, zapytajmy swojego dentystę o najlepszą pastę na tę przypadłość. Warto również zaopatrzyć się w specjalistyczne irygatory domowego użytku, które pod ciśnieniem usuwają zanieczyszczenia z jamy ustnej. Nie pomijajmy także nitkowania i płukania buzi specjalistycznym płynem. Kiedy po posiłku nie mamy możliwości umycia zębów, zastąpmy to żuciem gumy lub zjedzeniem jabłka.

Dieta a stan jamy ustnej

Nie bez znaczenia dla zdrowia zębów jest również dieta. Bogata w cukry i niezdrowe tłuszcze może wyrządzić wiele szkody naszym zębom. Z czasem pojawią się próchnica lub ubytki. Szkliwo może zmienić kolor lub zostać uszkodzone. Z kolei dieta uboga w witaminy, odpowiedzialne za zdrowie jamy ustnej, może skutkować paradontozą. Dlatego nie tylko czyszczenie i mycie jest ważne, ale również to, co znajduje się na naszym talerzu lub w szklance.

Wady zgryzu a zdrowie zębów

Mówiąc o zdrowym i pięknym uśmiechu, nie można pominąć prawidłowego zgryzu. Wszystkie wady uzębienia, bez względu na to, jakie są poważne, mają niebagatelny wpływ na stan zębów i nasz komfort psychiczny. Nieleczone i pogłębiające się utrudniają nie tylko spożywanie posiłków czy pokonywanie nieśmiałości, ale mogą powodować nawet próchnicę lub choroby przyzębia. Jeśli nie wiesz, czy konieczna jest wizyta u ortodonty w celu sprawdzenia Twojej wady zgryzu, dentyści Rzeszów ocenią stan Twoich zębów i doradzą czy potrzebne będzie skorygowanie zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego.