naked-459711_640

Depilacja woskiem to jedna z najbardziej popularnych metod usuwania zbędnego owłosienia. Może być stosowana praktycznie na każdej części ciała. Sposób ten przynosi bardzo dobre i trwałe efekty. W zależności od depilowanego miejsca mogą się one utrzymywać nawet do 3 lub 4 tygodni. W salonach kosmetycznych najczęściej używa się wosku miękkiego lub twardego. Czy korzystanie z tych dwóch specyfików różni się czymś od siebie?

Woskowanie to szybki, skuteczny i niezbyt drogi sposób usuwania zbędnych włosów.
Wosk miękki ma kremową konsystencję (dlatego też często jest nazywany woskiem kremowym) i jest nakładany na skórę cienką warstwą, przy pomocy specjalnej szpatułki. Jego temperatura podczas zabiegu to 37-38 stopni Celsjusza. Wosk razem z włosami jest usuwany przy pomocy specjalnych pasków (najczęściej flizelinowych), które zostają do niego mocno dociśnięte a następnie zerwane. Wosk miękki jest idealny do depilacji większych partii ciała, np. nóg, rąk czy pleców. Dobrze radzi sobie także z owłosieniem pach, miejsc intymnych oraz z wąsikiem.
Depilacja woskiem twardym polega na nałożeniu na skórę ciepłego wosku (również przy pomocy szpatułki), którego temperatura wynosi ok. 40-45 stopni Celsjusza. Po zastygnięciu wosk zostaje po prostu zerwany. Jest to metoda bez-paskowa, bardziej delikatna. Po takim zabiegu skóra jest mniej podrażniona. Wosk twardy jest wykorzystywany głównie przy usuwaniu włosków z okolic bikini, spod pach oraz z twarzy. Nadaje się również do skóry płytko unaczynionej i skłonnej do podrażnień. Bez problemu wyrywa twarde i oporne włoski.

Depilowanie ciała przy pomocy jednego i drugiego wosku wymaga od kosmetyczki odpowiedniej techniki i dużego doświadczenia. Każda profesjonalistka wie, że wosk (zarówno miękki jak i twardy) musi być odpowiednio nałożony oraz zerwany w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Dzięki temu włosy nie zostaną złamane pod skórą i nie będą później wrastać. Żeby zabieg się udał, trzeba pamiętać aby depilowane włosy były odpowiedniej długości. Nie powinny być krótsze niż 0,5 cm, ponieważ mogą nie przykleić się do wosku. Nie mogą być jednak dłuższe niż 1 cm, bo zabieg będzie mało przyjemny.

Do depilacji jednym i drugim woskiem należy się odpowiednio przygotować:
– na dobę przed zabiegiem należy wykonać peeling usuwający martwy naskórek,
– dzień przed nie wolno się opalać (również w solarium),
– w dniu zabiegu nie wolno używać kremów, balsamów i innych natłuszczających specyfików,
– przy depilacji okolic bikini należy pamiętać o właściwej higienie bezpośrednio przed zabiegiem.