aparat ortodontyczny

Piękne, równe i zdrowe zęby wpływają na naszą aparycję. Jednak jeszcze do niedawna wielu pacjentów wstydziło się nosić aparat ortodontyczny w obawie przed reakcją otoczenia. Na szczęście obecnie można powiedzieć, że panuje swego rodzaju „moda” na aparaty. Dlatego z dumą noszą je nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, które nie uczęszczały do ortodonty przed laty. W jakim wieku jednak najlepiej założyć aparat na zęby? Podpowiadamy.

Dla kogo przeznaczone są aparaty ortodontyczne?

Aparaty ortodontyczne przeznaczone są dla osób, u których została zdiagnozowana wada zgryzu wymagająca zastosowania tego typu leczenia. Z tego powodu, aparaty na zęby mogą być noszone zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Każdorazowo na podstawie zebranego wywiadu, badań obrazowych, a także badania zewnątrz- i wewnątrzustnego o konieczności założenia takiego elementu decyduje ortodonta.

Najlepiej jednak zacząć nosić aparat jak najszybciej po stwierdzeniu wady zgryzu. Z tego powodu bardzo często elementy te są noszone już przez dzieci. Zazwyczaj jednak te, które mają już zęby stałe. Ortodonta dla dzieci na NFZ może wykonać więcej procedur w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, niż ma to miejsce w przypadku leczenia dorosłych pacjentów. Dlatego rozpoczęcie leczenia ortodontycznego u dzieci jest ważne nie tylko ze względu na możliwość szybszego wyeliminowania wady, ale również ze względów ekonomicznych.

Zobacz także: https://nowoczesnyrodzic.pl/kiedy-z-dzieckiem-do-ortodonty/

W jakim wieku zakłada się dzieciom aparaty na zęby?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pierwsza wizyta kontrolna u ortodonty dziecka powinna odbyć się już około 2-3 roku życia, nie później jednak niż do ukończenia 7 roku życia. Dzięki temu specjalista jest w stanie ocenić zgryz i przeciwdziałać dalszemu rozwojowi zarówno nabytych, jak i genetycznych wad.

Do ortodonty należy udać się również wtedy, kiedy dziecko ma problem z połykaniem czy jedzeniem, jego zęby nachodzą na siebie, są skrzywione lub łuki są nieprawidłowo ustawione. Również asymetria twarzy, cofnięta czy wysunięta broda powinny być sygnałem do wizyty u ortodonty. Taką konsultację można umówić na przykład na: https://mcs-przychodnia.pl/. W przypadku dzieci aparat zazwyczaj zakładany jest do 12 roku życia, ponieważ wówczas przysługuje takiemu małemu pacjentowi prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia NFZ.

Aparaty ortodontyczne zakładane są również osobom dorosłym w różnym wieku, a więc zarówno 20-, 30-, czy 40-latkom. W takim przypadku jednak należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów takiego leczenia z własnej kieszeni, ponieważ w tym wieku pacjentom nie przysługuje już refundacja aparatu w ramach NFZ.