leech-368345_640-1

W dzisiejszych czasach wielu lekarzy oraz pacjentów rezygnuje z leczenia preparatami chemicznymi na rzecz metod naturalnych. Wśród nich można znaleźć miód, nalewki ziołowe a nawet wodorosty i pijawki. Te ostatnie stosowane są do hirudoterapii, która jest bezbolesna i ma bardzo szerokie zastosowanie. Pijawki lekarskie nie są jednak dostępne w aptekach, dlatego przy ich zamawianiu trzeba bardzo uważać. Warto wcześniej zorientować się jak bezpiecznie nabyć pijawki w naszym kraju.

Zanim zakupimy pijawki

Wiele schorzeń oraz chorób daje wskazania do stosowania pijawek. Wyróżnić tu można choroby układu kostno-stawowego lub moczowo-płciowego oraz m.in. miażdżycę, żylaki i hemoroidy. Sprawdzą się również przy różnych urazach mechanicznych lub do celów kosmetycznych, tj. likwidowanie cellulitu lub popękanych naczynek. Trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach dotyczących hirudoterapii. Należą do nich między innymi: anemia, hemofilia, ciąża oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Jeśli więc istnieją jakiekolwiek wątpliwości, czy można bezpiecznie używać pijawek, przed zakupem koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Jak zakupić pijawki?

Sprzedaż pijawek w Polsce odbywa się najczęściej przez internet. Trzeba jednak uważać, bo niełatwo znaleźć uczciwego dostawcę. Jak takiego rozpoznać? Odpowiedni sprzedawca posiada pijawki lekarskie z certyfikowanych hodowli. Nie warto kupować na aukcjach lub od anonimowych osób, ponieważ takie stworzenia mogą stanowić bardzo poważne źródło zakażeń. Te najlepsze hodowane są w odosobnieniu, bez kontaktu z otoczeniem i są żywione w sposób kontrolowany. Być może są trochę droższe, ale w pełni bezpieczne dla używających osób. Warto zakupić pijawki od dystrybutora, który funkcjonuje na rynku co najmniej kilka lat. Jego doświadczenie oraz niezawodność można sprawdzić poprzez opinie wydane przez innych nabywców.

Nie trzeba być hirudoterapeutą, żeby zamówić pijawki lekarskie. Trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do tego typu zabiegu i zachowaniu bezpieczeństwa przy ich nabywaniu. Tylko w ten sposób można przysłużymy się naszemu zdrowiu.