Kardiologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się badaniem oraz leczeniem schorzeń serca i wad układu sercowo-naczyniowego. To bardzo ważna gałąź nauki, ponieważ w naszym kraju bardzo wiele osób umiera na zawał serca oraz powikłania, które się z nim wiążą. Celem kardiologa jest nie tylko przebadanie pacjenta, ale również postawienie diagnozy i, jeśli to tylko możliwe, wyleczenie go. Niestety niektóre wady są wrodzone i nieuleczalne. Wtedy możliwe jest jedynie podawanie leków po to, aby choroba się nie rozwijała.
Wywiad z pacjentem
Pierwsza czynność, jaką podczas wizyty w gabinecie wykona kardiolog, będzie bez wątpienia wywiad z pacjentem. W wielu przypadkach jest to podstawa do tego, aby rozpoznać chorobę serca. Przed wizytą u takiego lekarza trzeba najpierw przygotować się do niej. Dobrze jest zastanowić się, jakie pytania może on zadać – można na przykład spytać go o to przez telefon podczas umawiania wizyty czy sprawdzić w internecie. Dobrze zebrany wywiad lekarski to często pierwszy krok do tego, aby prawidłowo rozpoznać chorobę i podjąć odpowiednie leczenie.
Badanie pacjenta
Kardiolog z poradni Denteam zaznacza, że wywiad to tylko pierwsza czynność. Może ona pomóc w diagnozie, jednak na tym nie kończy się wizyta w gabinecie kardiologicznym. Kiedy lekarz będzie miał podstawy do tego, aby sądzić, że z organizmem pacjenta dzieje się coś złego, wykona on kolejne badanie. Jest to badanie fizykalne, które służy do potwierdzenia choroby, upewnienia się, że przypuszczenia specjalisty są prawidłowe. Wykonuje się na przykład osłuchiwanie serca. Dzięki temu można stwierdzić obecność szmerów wewnątrzsercowych, pozasercowych i innych nieprawidłowych brzmień. Kardiolog zaleca także dwudziestoczterogodzinną kontrolę ciśnienia tętniczego.
Częstą przyczyną dolegliwości sercowych jest nadwaga lub wręcz otyłość. Dlatego kardiolog może także zmierzyć obwód talii pacjenta. W niektórych sytuacjach oprócz konkretnych leków może przepisać odpowiednią dietę, która może przyczynić się nie tylko do obniżenia wagi pacjenta, ale również do zniwelowania ryzyka zachorowania na poważne choroby serca.