Dla wielu osób nauka angielskiego kojarzy się z monotonnym wkuwaniem słówek i nieznośną gramatyką, którą często trudno ogarnąć. Ale nie zawsze musi tak być. Wystarczy, że wybierzemy nieco inne metody nauki, które bardziej skupiają się na mówieniu, a nie na pisaniu i uciążliwej gramatyce.

Metoda bezpośrednia, czyli jaka?

Metody bezpośrednie zakładają przyswajanie języka w ten sposób, w jaki uczy się języka ojczystego dziecko. To chyba oczywiste, że dziecko najpierw uczy się mówić, a później dopiero poznaje litery i zasady gramatyki. I tak właśnie powinna wyglądać skuteczna nauka języka. Bo co nam po wszystkich regułkach i zasadach gramatycznych, kiedy nie będziemy potrafili się wysłowić?

Zarówno metoda Callana, jak i jej nieco unowocześniona wersja, czyli Direct Method for English wychodzą z założenia, że tylko wtedy przyswoimy język, kiedy będziemy „obsłuchani”. Z tego też powodu zajęcia w szkołach językowych, z wykorzystaniem tych metod, odbywają się całkowicie po angielsku. Nie usłyszycie więc jakichś podpowiedzi czy dodatkowych pytań po polsku. Dzięki temu powoli zaczynacie w sobie wyrabiać umiejętność myślenia w języku angielskim. Dodatkowo takie zajęcia ćwiczą refleks i umiejętność szybkiego odpowiadania na zadawane pytania.

Dlaczego nauka metodą bezpośrednią jest przyjemna?

Przede wszystkim dlatego, że gramatyka w pewnym stopniu jest tu pomijana, co z pewnością ucieszy wiele osób. Gdy wyjeżdżamy za granicę tak naprawdę liczą się nasze umiejętności komunikacyjne. Metody bezpośrednie, a w szczególności Direct Method for English korzystają ze słownictwa współczesnego. Często też pojawiają się tu zwroty potoczne i skróty myślowe, które znacznie ułatwiają komunikację. Plusem jest też rozmowa o codziennych sytuacjach i zdarzeniach. Na zajęciach przeważnie kursanci rozmawiają o kulturze, o polityce, o społeczeństwie, czyli o wszystkim tym, co nas otacza. Bez zbędnych regułek i monotonnym paplaniu o nierealnych sytuacjach, niedostosowanych do współczesności.

Interesuje Cię Callan Częstochowa? Sprawdź na stronie: http://tarkowski.edu.pl/.