Hirudoterapia stosowana jest w medycynie naturalnej już od setek lat. Obecnie na nowo się odradza. Może to wynikać z faktu, iż coraz więcej substancji, zawartych w wydzielinie pijawek, zostało już przebadanych. Co więcej, odkryto, że substancje te mają niezwykłe właściwości lecznicze. Pijawki mogą nam pomóc w zwalczaniu wielu chorób – nawet tych, w których współczesna medycyna jest bezradna.

Co znajduje się w wydzielinie pijawek?

W gruczołach ślinowych pijawek znajdują się przeróżne substancje, z których większość ma działanie lecznicze. Jeszcze nie wszystkie zostały zbadane, ale wiadomo na pewno, że znajdziemy tu substancje takie, jak:

  • hirudyna – środek rozrzedzający krew, który zapobiega powstawaniu zakrzepów,
  • histamina – środek przeciwzapalny, który poprawia wydajność pracy serca i pobudza produkcję soków trawiennych,
  • eglina – ma działanie przeciwzapalne i zwalcza wolne rodniki,
  • inne substancje działające przeciwbólowo czy znieczulająco.

Co można leczyć poprzez hirudoterapię?

Przede wszystkim leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) jest wskazane przy zwalczaniu i przeciwdziałaniu miażdżycy. Terapia może nas uchronić przed zawałem serca. Stosowana jest też przy chorobie wieńcowej i nadciśnieniu, a także przy zatorowym zapaleniu żył. Hirudoterapia ma zastosowanie również w psychiatrii, ponieważ udowodniono, że leczy depresję. Za jej pomocą można też leczyć choroby płuc i oskrzeli, wrzody żołądka i dwunastnicy, a także parodontozę czy choroby zwyrodnieniowe stawów. Pijawki pomagają usuwać wszelkie obrzęki powstałe po stłuczeniach czy zwichnięciach. Doskonale radzą sobie też z krwiakami i zakrzepami, a także z trudno gojącymi się ranami. Niektórzy też twierdzą, że stworzenia te mogą nawet przyczynić się do powiększenia penisa.

Pijawki wykorzystywane są także w kosmetyce. Za ich pomocą możemy leczyć trądzik, łuszczycę oraz inne choroby skórne. Krew pacjenta wymieszana z ich wydzieliną to także świetna maseczka liftingująca, która uelastycznia skórę, wygładza ją oraz nadaje jej promienny wygląd. I co najważniejsze – efekty widać od razu po zabiegu.