cash-1342228_640 (2)

Chyba wszyscy mogą stwierdzić, że pożyczanie pieniędzy jest niezwykle łatwe. Z każdej strony kuszą nas reklamy banków, firm pożyczkowych, SKOK-ów czy nawet od osób prywatnych. W wielu przypadkach, wystarczy dowód osobisty i na naszym koncie pojawiają się dodatkowe pieniądze. A ponieważ ludzie są bardzo podatni na reklamy, więc od jakiegoś czasu wszystkie instytucje udzielające pożyczki, odnotowują coroczny wzrost udzielanych kredytów i pożyczek.

Dzisiaj praktycznie każdy człowiek ma jakiś dług. Wiele osób kupuje mieszkania dzięki kredytowi mieszkaniowemu, jeździmy autami, kupionymi za kredyt samochodowy, prawie w każdym portfelu znajduje się karta kredytowa. Dodajmy do tego debety na kontach, kredyty w rachunkach, zakupy na raty itp. Okaże się szybko, że każdego miesiąca musimy spłacać jakieś raty, co znacznie uszczupla nasz domowy budżet. Jeżeli ktoś pożycza z pełną odpowiedzialnością i ma w zapasie środki finansowe, które pozwalają po pierwsze na terminową spłatę zadłużenia, a po drugie na normalną egzystencję – nie ma problemu. Natomiast o wiele gorzej wygląda sprawa, jeżeli ktoś pożycza za dużo. Po jakimś czasie takim osobom zaczyna brakować pieniędzy na spłatę długów, więc aby uregulować raty, zaciągają kolejne pożyczki, zwykle coraz droższe, co jeszcze bardziej pogłębia ich finansowe problemy. Jest to tzw spirala długów, która może tylko się nakręcać. Niezmiernie trudno z takiej spirali długów wyjść, o czym przekonało się już bardzo wielu ludzi.

Ale czy oznacza to, że poradzenie sobie z takimi długami jest niemożliwe? Oczywiście że nie. Ale musimy sporo poświęcić, aby nam się udało. Po pierwsze, należy skontaktować się z wszystkimi instytucjami, w których mamy długi. Nie ma się co tego obawiać, gdyż im też zależy na tym, abyśmy zadłużenie oddali. Może zgodzą się na czasowe zawieszenie spłat? Może zmniejszą wysokość miesięcznych rat? Warto też popytać o możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu wszystkie długi spłacimy, a nam zostanie tylko jedna miesięczna rata. Powinniśmy też pomyśleć o zwiększeniu naszych dochodów. Poszukajmy dodatkowej pracy, ograniczmy nasze wydatki, by mieć do dyspozycji więcej pieniędzy. Dzięki temu, będziemy mieli szansę na pozbycie się długów i do powrotu do normalnej i stabilnej sytuacji finansowej.

Więcej o oddłużaniu przeczytasz w tym miejscu.