Każdy z nas dobrze wie, jak ważny jest komfortowy, zdrowy i regenerujący sen – najlepiej niezmącony skrzypiącym łóżkiem czy niewygodnym materacem. Ten ostatni jest jednym z najistotniejszych elementów spokojnego snu. Jak wybrać najlepszy materac? Na co zwrócić uwagę?

Twardy czy miękki?

Przeciętnie człowiek przesypia około 8 godzin w ciągu doby, co sprawia, że około 1/3 swojego życia spędzamy w łóżku. Dlatego niezwykle istotne jest, aby materac, na którym codziennie wypoczywamy był nie tylko wygodny, ale także zdrowy. Jego podstawowym zadaniem jest bowiem zapewnienie odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Ta natomiast zależy od twardości materaca. Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że im materac twardszy, tym lepszy, bowiem wszystko zależy od naszego wzrostu i wagi ciała. I tak w przypadku osób cięższych (powyżej 100 kg) lepiej sprawdzą się materace twarde, natomiast osobom o mniejszej wadze poleca się te bardziej miękkie. Zwykle spotkać się można z podziałem materacy na te do 80 kg (H1 i H2) oraz te poniżej 80 kg (H3 i H4). Nie należy jednak skupiać się jedynie na wadze, bo ważny jest też wzrost. Nie bez znaczenia pozostaje także pozycja, w której zazwyczaj sypiamy. Jeżeli częściej śpimy na boku, lepiej rozważyć materac miększy, ponieważ lepiej dostosuje się do ramion i bioder, pozostawiając kręgosłup w linii prostej.

To, co w środku

Wkład materaca ma także ogromny wpływ na zdrowie oraz komfort snu. Wybór jest naprawdę duży. Materace kieszeniowe posiadają bardzo wiele puntów podparcia, dzięki czemu świetnie dostosowują się do kształtu ciała. Lateksowe materace natomiast są najlepszym wyjściem dla alergików. Nie tylko dopasowują się do sylwetki, ale także mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Ciekawym rozwiązaniem są materace do łóżka https://alvare.pl/ z wkładem piankowym, szczególnie tym termoelastycznym. Pianka termoelastyczna dostosowuje się do kształtu sylwetki pod wpływem zwiększającej się temperatury. Następnie wraca do swojego pierwotnego kształtu, co zdecydowanie przedłuża żywotność materaca.