Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że obowiązek alimentacyjny może dotyczyć nie tylko rodziców, ale również dziadków. Takie alimenty nazywane są uzupełniającymi, a ich wysokość jest niższa niż tych, które płacą rodzice. Kiedy wnukowi należą się alimenty?

Alimenty od dziadków – kiedy?

Obowiązek alimentacyjny obciąża na początku krewnych bliższego stopnia, a dopiero później dalszego. Wynika z tego, że w pierwszej kolejności alimenty powinni płacić rodzice, a następnie dziadkowie. Dziecko ma prawo wystąpić o alimenty od dziadków (http://rozwod-i-podzial-majatku.pl/alimenty-od-dziadkow/) pod warunkiem, że jego podstawowe potrzeby nie zostały zaspokojone przez rodziców. Jakie są więc konkretne sytuacje, w których obowiązek alimentacyjny dotyczy dziadków?

  1. Gdy nie ma krewnego bliższego stopnia, który mógłby płacić alimenty – najczęściej sytuacja ta występuje, gdy oboje rodziców nie żyją.
  2. Gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie jest w stanie dopełnić obowiązku – np. jest przewlekle chora.
  3. Gdy uzyskanie na czas środków potrzebnych uprawnionemu jest niemożliwe lub wiąże się z nadmiernymi trudnościami – np. gdy rodzice zwlekają z zapłatą lub nie płacą alimentów wcale. W tym przypadku dziadkowie mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy od rodziców.

A co jeśli dorosłe wnuki mają już swoje dzieci? Wówczas to właśnie na dzieciach spoczywa obowiązek alimentacyjny (o ile ich możliwości finansowe na to pozwalają). W pierwszej kolejności do alimentacji zobowiązani są zstępni (dzieci), a dopiero później wstępni (rodzice, dziadkowie).

Kiedy wnuk nie może liczyć na alimenty?

Musimy pamiętać, że alimenty od dziadków można uzyskać tylko i wyłącznie wtedy, gdy wnuk żyje w niedostatku. Oznacza to, że nie stać go na ubrania, jedzenie czy lekarstwa. Dziadkowie mogą uchylić się od płacenia alimentów, jeśli żądanie takich środków jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie można występować o alimenty tylko po to, by podnieść swoją stopę życiową. Alimenty nie powinny więc być przeznaczone na wakacje czy kursy językowe. Obowiązek alimentacyjny nie dotyczy dziadków także wtedy, gdy wnuk ma możliwości zarobkowe, ale np. nie chce mu się szukać pracy. No i ostatnia rzecz. Dziadkowie nie mogą płacić alimentów, jeśli ich na to nie stać.