Wybór depozytu bankowego może okazać się dość trudny. Zwykle zastanawiamy się nad rachunkiem oszczędnościowym albo lokatą terminową, ale kuszą także fundusze inwestycyjne. Co polecamy?

Spośród tych najpopularniejszych opcji lokowania nadwyżek finansowych każdy wybór będzie właściwy. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Nowoczesnym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne z lokatą. Poza tym niskie stopy procentowe wpływają na obniżenie oprocentowania na przykład lokat, co skłania nad do szukania innych sposobów na gromadzenie oszczędności. Banki proponują zatem nowe produkty, jak lokata z funduszem. Na co warto się zdecydować? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Lokaty – szeroki wybór

Banki mają problem, aby zachęcić klientów do lokaty ze względu na dużo niższe proponowane oprocentowanie niż jeszcze kilka lat temu. Kolejnym minusem tego rozwiązania brak dostępu do ulokowanych pieniędzy. Co prawda dzięki temu możemy nauczyć się oszczędzać.

Jeśli jednak chcemy mieć choćby złudny dostęp do naszych środków, ale bez strat, wyjściem jest założenie więcej niż jednej lokaty – niekoniecznie w jednym banku Każda skończy się w innym terminie, można ustawić je tak, aby nam było wygodnie. Na przykład co trzy miesiące. Plusem jest to, że nie musisz aktywnie uczestniczyć w operacjach finansowych i nie ponosisz ryzyka. Jeśli spokojne oszczędzanie jest dla Ciebie, warto sprawdzić aktualne oferty lokat.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze są produktem znacznie bardziej elastycznym. To od nas zależ, czy będziemy je kupować, czy sprzedawać, komu itd. Ich zaletą jest także możliwość odroczenia tzw. podatku Belki. Wybierając fundusze pieniężne lub obligacyjne, odczuwalne wahania wycen nie powinny mieć miejsca, więc i ryzyko nie jest duże.

Jednak fundusze akcyjne to dla wielu z nas może już być wyzwanie. Warto mieć podstawy bankowości, aby dobrze poprowadzić taką operację i zapewnić sobie zysk. To my sami jesteśmy w dużej mierze odpowiedzialni za powodzenie, za efekty – czyli za zysk. Generalnie fundusze inwestycyjne to dla wielu z nas strach przed stratą, mimo szans na większy zysk niż w przypadku lokaty czy rachunku oszczędnościowego.

Fundusze inwestycyjne z lokatą

Fundusz z lokatą to coraz popularniejsza hybryda, czyli połączenie zalet obu tych produktów bankowych. Część kapitału pracuje zatem na rachunku oszczędnościowym, a część bak inwestuje w fundusze, które wcześniej ustala wraz z klientem. Warto znać podstawy inwestowania, jeśli interesuje nas taka opcja.

Jako plusy można wymienić m.in. atrakcyjne oprocentowanie. Warto jednak pamiętać, że zysk jest w zasadzie możliwy, potencjalny, ale nie jest gwarantowany. Do tego dochodzą opłaty dodatkowe, np. manipulacyjne oraz prowizja.