shoelace-505344_640Każdy kto przynajmniej raz założył buty z naturalnej skóry przyzna, że nie ma lepszego materiału do produkcji obuwia. Nie ma zatem się co dziwić, że jest to najczęściej używany naturalny materiał. Skóra przepuszcza powietrze, jest miękka, silnie absorpcyjna i dostosowuje się do kształtu stopy.

Buty ze skóry niemalże od zawsze cieszą się wielkim uznaniem. Dzięki swej specyfice dopasowują się one do kształtu stopy. Co więcej owo ukształtowanie stale się utrzymuje, a dodatkowo zachowuje pozostałe charakterystyczne właściwości, przy tym cały czas „oddycha”.
Warto wiedzieć, że obuwie skórzane zazwyczaj dzieli się na kilka typów w zależności od rodzaju skóry oraz jej zastosowania.

Podstawowym modelem są oczywiście buty stworzone ze skóry gładkiej. Charakteryzują się one delikatną strukturowaną powierzchnią o małych wgłębieniach. Zazwyczaj pokrycie przybiera formę matową lub połyskową. Równie często spotkać można buty ze skóry które dodatkowo zostają poddane lakierowaniu. Cechują się one całkowicie gładką i połyskową powierzchnią. Tu jednak pojawia się pewien szkopuł. Mimo, iż ten rodzaj obuwia w ogólnej opinii uchodzi za bardzo elegancki to jednak podatny jest on na uszkodzenia mechaniczne oraz na wpływ  innych niekorzystnych czynników, takich jak mróz czy wilgoć.
W tym miejscu warto wspomnieć o nubuku. Ten rodzaj skóry w dotyku przypomina brzoskwinię. Specyficznym rodzajem tego materiału jest tzw „przecierający się” nubuk. Charakterystycznym dla tej skóry jest to, iż pozostają na niej ślady palców bądź przedmiotów nawet po delikatnym dotyku. Można je jednak bez problemu usunąć wytarciem lub przez szczotkowanie powierzchni.
Od kilku lat można zauważyć, że coraz częściej obuwie pokrywane jest welurem. Jest to specjalna odmiana zamszu, która cechuje się większą odpornością na uszkodzenia niż wyżej opisany nubuk.
W eleganckich butach wieczorowych występuje skóra podkładowa. Dodaje ona obuwiu odpowiedni sznyt. Materiał ten jednak, jest bardzo czuły na wilgoć oraz nierówną nawierzchnię.
Na koniec należy wspomnieć także o skórze warstwowej. Zwykle jej górną warstwę stanowi na przykład poliuretanowa powierzchnia. Dzięki temu powierzchnia osiąga większą wytrzymałość i jest łatwiejsza w utrzymaniu. Spotkać ją można najczęściej w sportowym typie obuwia.