Ostatnio coraz więcej użytkowników internetu traktuje sieć jak wielki poradnik na każdą okazję. Często szukamy przepisów na jakieś dania, chcemy się dowiedzieć jak usunąć plamę z wina, albo czy przypadkiem nie mamy objawów jakiejś konkretnej choroby. Odpowiedzi na wszystkie te zagadnienia znajdziemy w internecie. Co prawda nie wszystko, co sieć nam serwuje jest prawdą, dlatego też nieraz do rozwiązania danego problemu dochodzimy metodą prób i błędów.
O ile w przypadku gotowania lub prania możemy pozwolić sobie na potknięcia, o tyle w przypadku problemów z prawem nie powinno mieć to miejsca.
W chwili obecnej nie ma trudności z uzyskaniem porady prawnej online. W ostatnich latach bardzo wiele kancelarii prawnych uruchomiło taką usługę, dzięki czemu możemy uzyskać pomoc prosto od specjalisty, bez wychodzenia z domu.
U wielu osób pojawia się jednak pytanie, czy pomoc prawnika z takiego wirtualnego biura możemy traktować na równi z pomocą uzyskaną na miejscu, w rzeczywistej kancelarii?
Uzyskanie porady prawnej online to przeciętnie koszt 50 złotych, natomiast bezpośrednio w kancelarii wstępne rozpoznanie sprawy może nas kosztować dwa razy tyle. Zwolennicy internetowej pomocy uważają, że przystępne ceny umożliwiają korzystanie z takich usług osobom mniej zamożnym.
Ważnym czynnikiem przy tego typu poradach jest również czas. Umówienie się na spotkanie z radcą lub adwokatem może być trudne. Natomiast godziny pracy wirtualnych kancelarii są bardziej elastyczne, a dodatkowo nie ponosimy kosztów oraz nie tracimy czasu na dojazd do lokalu.
Wiele osób uważa, że porady uzyskane za pomocą internetu są bardziej przydatne. Nie ma przeciwwskazań, aby nagrać rozmowę z prawnikiem, która była prowadzona za pomocą np. Skype’a. Podobnie jest w przypadku korespondencji elektronicznej z kancelarią. Do wszystkich porad udzielonych tą drogą możemy wrócić w dowolnym momencie, za pomocą kilku kliknięć.
O tym, czy porada prawna online z wirtualnej kancelarii okaże się przydatna, decyduje głównie charakter sprawy. Według wielu metoda ta sprawdza się idealnie w przypadku spraw administracyjnych lub cywilnych. Jednak jeśli chodzi o sprawy karne, to niewielu adwokatów decyduje się na ich rozpatrzenie w trybie zdalnym. W tym przypadku prawnicy preferują szczerą rozmowę, w cztery oczy.