Jedni kochają garnitury, a inni wręcz przeciwnie – nienawidzą ich. Jedni noszą je codziennie, bo taka stylizacja jest niezbędna w ich pracy, a inni unikają ich jak ognia. Jedno jest pewne… i jedni, i drudzy muszą starannie dobierać obuwie do garniturów, bo błąd może zniszczyć każdą stylizację. Jak wybierać buty do garnituru, by nie narazić się na modową wpadkę?

Przepisów na fatalną stylizację jest naprawdę sporo. Niewłaściwie dobrane buty to jeden z nich. Co tu dużo mówić, wystarczy wyobrazić sobie sportowe buty zestawione z eleganckim garniturem. Tej sytuacji nie da się uratować nawet garniturem z najlepszej półki, nienaganną fryzurą i czarującym uśmiechem. Całość będzie wyglądała po prostu fatalnie. By nie dopuścić do takiej sytuacji, w każdej męskiej szafie muszą znajdować się dobrej jakości eleganckie, skórzane buty męskie, które będą dopasowane do garnituru i odpowiednio zadbane, bo tylko wtedy będą służyły przez wiele lat.

Garnitur na co dzień i odpowiednie buty

Jeżeli trzeba nosić garnitur codziennie, a w pracy nie ma jakiś szczególnych wymogów co do ubioru, to można wybierać wśród wielu rodzajów naprawdę ciekawych butów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by garnitur męski był dobrze zgrany kolorystycznie z obuwiem.

Do garniturów codziennych doskonale pasują nie tylko oxfordy, bo nawet derby będą dobrze wyglądały, choć może w nieco mniej formalnych sytuacjach. Do pracy śmiało można też wkładać mokasyny i loafersy. Buty te są szczególnie wygodne latem, bo są wykonane z miękkiej skóry i wygodnie wsuwa się je na stopy. Oba te rodzaje mają charakterystyczne przeszycie cholewki, ale loafersy mają niewielki obcas i są nieco bardziej eleganckie od mokasynów.

Garnitury odświętne i eleganckie buty

Klasyczne garnitury, te wyjątkowo odświętne, wkłada się na większe uroczystości. Do takich można zaliczyć bale, wieczorne bankiety i gale, śluby i wesela, wyjścia na premiery do filharmonii czy do teatru. Do takich garniturów, a nawet smokingów należy wybierać wyjątkowo eleganckie buty. W tej sytuacji najlepiej sprawdzają się oxfordy wykonane ze znakomitej skóry licowej o subtelnym połysku. Do smokingów warto wybierać także oxfordy ze skóry lakierowanej. Te buty są chyba najbardziej eleganckie i z pewnością będą się znakomicie prezentować.

Kolor garnituru i najlepsze buty

Czarny garnitur to ten najbardziej klasyczny, który mężczyźni powinni wybierać na wszelkie uroczystości odbywające się wieczorem. Warto zatem wkładać go na wszelkie bankiety i uroczyste gale. Czarny garnitur doskonale nadaje się na bale i wesela. Idealnie sprawdzi się na imprezach sylwestrowych, w czasie wyjść do teatru czy do filharmonii. Oczywiście jest to tradycyjny strój, który wkłada się też na pogrzeby. Do garniturów w tym kolorze należy wkładać czarne buty. Na wyjątkowe okazje świetnie sprawdzą się też czarne lakierki.

Granatowe garnitury są znacznie bardziej uniwersalne. Tworzą znakomite stylizacje zarówno codzienne, jak i te oficjalne. Z powodzeniem w takim garniturze można iść do pracy i na uroczystą kolację. Granatowy garnitur sprawdzi się też w teatrze, w operze i na balu sylwestrowym. Taki strój daje też dużą dowolność w doborze butów. W codziennych okolicznościach do granatowego garnituru można włożyć zarówno czarne buty, jak i te brązowe. Jednak jak pokazuje życie, brązowawe derby znacznie lepiej sprawdzą się w sytuacjach mniej formalnych. W bardziej oficjalnych okolicznościach granatowy garnitur lepiej uzupełnić czarnymi oxfordami.

Z kolei szare garnitury są najchętniej wybierane przez panów jako stroje codzienne, choć kolor ten nieco stracił na popularności. Jednak ogromną ich zaletą jest to, że pasują do nich i buty czarne, i granatowe, a nawet brązowe. Buty czarne nadadzą szarości nieco więcej elegancji, natomiast granatowe lub brązowe wraz z szarymi garniturami tworzą udane stylizacje codzienne.