Istnieją różne sposoby karmienia psiaków. Najpopularniejsze z nich to karma gotowa (sucha lub mokra), BARF, jedzenie gotowane oraz mieszane żywienie. Jakie są plusy i minusy poszczególnych sposobów karmienia? Który z nich będzie najlepszy dla naszego psa?
BARF
BARF jest to biologicznie odpowiednia surowa dieta, czyli to, co nasz pies by jadł, gdyby żył w naturalnym dla siebie środowisku. Dieta ta oparta jest na przekonaniu, że system trawienny psów jest taki sam, jak u wilków. Oczywiście podstawę tej diety, czyli od 60 do 80%, stanowi surowe mięso oraz kości, które są głównym źródłem wapnia. Pozostałe składniki takiej diety, które powinny się tu znaleźć to ryby, podroby, jarzyny, oleje, jogurt, jajka i mleko oraz dodatki witaminowe. Właściciele psów potwierdzają, że po zmianie diety na BARF ich pupile mają lśniącą sierść, czyste zęby oraz tryskają energią. Co ważne, psy bardzo chętnie jedzą surowe mięso, a do przygotowania takich posiłków nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy.
Jedzenie gotowane
Przede wszystkim na taki posiłek składają się trzy kategorie produktów: mięso, wypełniacze oraz warzywa i owoce. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, znajduje się tu m. in. drób, podroby, ale także ryby. Do drugiej kategorii zaliczamy makaron, ryż, kaszę itp. Musimy pamiętać, że jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową – nie może być gorące. Jeśli np. karmimy psa latem, możemy nieco schłodzić jedzenie, albo w ogóle podawać je zamrożone w bryle lodu. Co ważne – psy, które jedzą gotowane posiłki, piją mniej. Dlatego też nie powinno nas to niepokoić. Aby dobrać odpowiednie składniki takiej diety, warto obserwować swojego pupila i ewentualnie eliminować jakieś produkty, jeśli nie chce ich jeść.
Karma gotowa (sucha lub mokra)
Przede wszystkim karma powinna być dobrej jakości. Jeśli wybieramy suchą, najlepsza będzie karma dla psów bezzbożowa, dostępna np. tu: http://sklepzkarmami.pl/mynews/news,forza10legend. Wiele psów nie przyswaja zbóż, dlatego podawanie takiego posiłku może skutkować alergią czy biegunką. Karmy powinny być przechowywane w szczelnym pojemniku.
Żywność mieszana
W przypadku dorosłych zwierząt, znoszą one dużo gorzej nagłą zmianę diety, dlatego powinniśmy ją wprowadzać stopniowo. Pamiętajmy, by podając surowe mięso, karmę oraz gotowane jedzenie, pomyśleć o ich odpowiednim zbilansowaniu. Taka dieta może nie sprawdzić się u psów, które mają skłonności do problemów żołądkowych.