Nie oszukujmy się – pojawienie się rutyny w sypialni jest wpisane w każdy wieloletni związek. Jeśli seks nie daje satysfakcji, a sytuacja trwa kilka tygodni lepiej nie zwlekać i zgłosić się do specjalisty, który spróbuje rozwiązać problem.

Dlaczego unikamy seksuologów?

Chyba z natury jesteśmy uprzedzeni do seksuologów. No, bo jak tu stanąć przed obcą osobą i opowiadać o swoim życiu intymnym skoro często nie potrafimy o problemach porozmawiać nawet z partnerem? I z tego też powodu u wielu z nas zwycięża strach – wolimy udawać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku niż poradzić się specjalisty. A jak się okazuje wystarczy tylko zmienić nastawienie – musimy uświadomić sobie, że idziemy do lekarza, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu z pewnością pomoże rozwiązać nasz problem. Im szybciej znajdziemy jego przyczynę, tym szybciej odzyskamy radość z życia erotycznego. Jak zaznacza Andrzej Kubot, seksuolog Częstochowa (http://andrzejkubat.pl/), przyczyny naszych problemów mogą mieć podłoże zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Bez konsultacji ze specjalistą problem może się więc tylko nasilić – nie liczmy, że sam się rozwiąże.

Przyczyny problemów

Kłopoty łóżkowe spowodowane przyczynami o podłożu fizjologicznym mogą mieć związek z nieprawidłowościami hormonalnymi, neurologicznymi, kardiologicznymi, onkologicznymi czy diabetologicznymi. Na życie intymne wpływ mogą mieć też przebyte choroby, urazy i operacje. Nie zdziwmy się więc, jeśli podczas wizyty otrzymamy skierowanie na badania do innego specjalisty. Jeśli chodzi o przyczyny o podłożu psychologicznym to, aby seksuolog mógł je wykryć, musimy być z nim całkowicie szczerzy. Nie możemy „odpuścić” sobie niektórych tematów, bo wizyta u specjalisty minie się z celem. Oczywiście musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli mamy problem natury psychologicznej to sama wizyta u seksuologa nie wystarczy. O pomoc w rozwiązaniu problemu musimy również poprosić naszego partnera. W tym celu należy mu powiedzieć otwarcie o swoich pragnieniach, potrzebach, oczekiwaniach czy wątpliwościach. Najlepiej byłoby, gdy on również wziął udział w wizycie u seksuologa.